Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ARCHÍVNA SNÍMKA: Dokončovanie stavebných prác úsekov nultého obchvatu Bratislavy a siete rýchlostných ciest v rámci výstavby projektu Diaľnice D4 a Rýchlostnej cesty R7. Bratislava, 26. máj 2021.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, SITA/Spoločnosť D4R7 Construction
23. septembra 2021 Správy BratislavaDopravné správy z ciest Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Zvyšné úseky D4 a R7 majú byť do prevádzky odovzdané už tento týždeň

Spoločnosť D4R7 Construction oznámila, že z technického hľadiska už dokončila ďalšie nové úseky diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7.

Spoločnosť D4R7 Construction z technického hľadiska už dokončila ďalšie nové úseky diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 a v nedeľu 26. septembra ich oficiálne odovzdá do užívania vodičom.

Hlavný zhotoviteľ úsekov D4 a R7 v Bratislave a okolí v rámci PPP projektu o tom informoval s tým, že doprava v hlavnom meste dosiahne veľký míľnik.

Takmer 60 kilometrov

Diaľnica D4 a rýchlostná cesta R7 budú mať celkovú dĺžku viac ako 59 kilometrov, vrátane 14 križovatiek a 122 mostných konštrukcií.

Ako oznámil zhotoviteľ, najnovšie otvára úsek D4 od križovatky Bratislava – Jarovce až po križovatku Bratislava – Juh (kedysi známa ako Ketelec).

Táto časť projektu zahŕňa aj nový Lužný most cez Dunaj, ktorý je súčasťou tzv. dunajského súmostia dlhého tri kilometre.

Zároveň bude otvorená aj zvyšná časť R7 v úseku Bratislava, Nivy – Bratislava, Juh, ktorá dovedie obyvateľov južných obcí až priamo do hlavného mesta. Na otvorenie ešte čaká krátka časť D4 v okolí Ivanky pri Dunaji.

Novootvorený úsek

Novootvorený úsek D4 od križovatky Bratislava, Jarovce bude mať dĺžku 6,5 kilometra a v mieste križovatky Bratislava, Juh sa napojí na už existujúcu časť D4 smerom na križovatku Bratislava, Východ.

Nové úseky D4 výrazne odbremenia dopravu v hlavnom meste, keďže vďaka nim sa budú môcť vodiči úplne vyhnúť centru ako aj preťaženému Prístavnému mostu. Dochádzanie do Bratislavy a samozrejme aj návrat domov bude jednoduchší, napríklad, pre obyvateľov Petržalky, Rusoviec, Jaroviec, Čunova, ale aj vodičov z južných obcí a Rakúska,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti D4R7 Construction Michael Heerdt.

Priamo do Bratislavy

Väčšia časť R7 je už viac ako rok v prevádzke. Donedávna sa vodiči z juhu na križovatke Bratislava, Juh museli napojiť na D4 a pokračovať do hlavného mesta až cez Podunajské Biskupice.

Najnovšie sa už dostanú po R7 priamo do Bratislavy, čím sa vyhnú hustej premávke na ceste prvej triedy I/63. Nový úsek R7 od križovatky Bratislava, Juh po križovatku Bratislava, Nivy má dĺžku 6,3 kilometra.

Začiatok úseku R7 je v dotyku s existujúcou diaľničnou sieťou, konkrétne cez D1 v existujúcej križovatke Prievoz, ako pokračovanie Bajkalskej ulice.

Ďalej prechádza lokalitou Malé Pálenisko, križuje Malý Dunaj a vedie pozdĺž západného okraja Slovnaftu až po jeho juhozápadný roh. Na R7 pri Blatnej na Ostrove sú pre vodičov k dispozícii aj dve čerpacie stanice.

Cyklisti aj chodci

Ešte pred oficiálnym uvedením nových úsekov D4 a R7 do prevádzky v nedeľu 26. septembra budú od 9.30 sprístupnené chodníky pre cyklistov a chodcov po oboch stranách mosta, ktoré budú môcť využívať neobmedzene na presun ponad Dunaj.

Na Lužný most sa verejnosť dostane priamo z petržalskej hrádze pri križovatke Bratislava, Petržalka, ale aj z druhého konca z tzv. slovnaftskej hrádze.

Prepojenie nebude

Aj po dokončení úsekov D4 a R7 nebude stále k dispozícii prepojenie medzi diaľnicami D1 a D4. To mal zabezpečiť štát pôvodne do konca januára 2019, ale svoj záväzok doteraz nesplnil.

Vodiči si tak na prepojenie oboch diaľnic budú musieť počkať podľa odhadov niekoľko rokov, pretože Národná diaľničná spoločnosť iba nedávno začala verejné obstarávanie na rozšírenie D1 pri Bratislave, vrátane jej napojenia na D4. Predpokladaná lehota výstavby je tri a pol roka.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X