Zvyšovanie niektorých daní sa nevyhne ani Bratislave, rozhodnutie padne na najbližšom zastupiteľstve

Mesto bratislava oblaky pocasie pod mrakom
Foto: ilustračné, GettyImages

Všetky tieto opatrenia sú súčasťou návrhu, ktorý bude predmetom diskusií na decembrovom zastupiteľstve.

Bratislava rovnako, ako mnohé iné samosprávy, čelí výzvam v oblasti rozpočtu, vyvolaným legislatívnymi zmenami aj nárastom cien energií. Mesto sa preto snažilo šetriť a racionalizovať výdavky. To zahŕňalo redukciu pracovných pozícií, zníženie spotreby energií, dokonca i obmedzenie niektorých projektov a obnov.

Situácia však vyžadovala aj zváženie zvýšenia poplatkov. Na jar tohto roka dochádzalo k zvýšeniu niektorých poplatkov, z nich niektoré neboli zvyšované aj 10 rokov. Najnovšie sa tak opäť bude musieť pristúpiť k týmto krokom. Navrhnuté je zvýšenie dane z nehnuteľností v priemere o 35 % od nového roka.

Ide o približne kumulatívnu mieru inflácie od roku 2020, kedy sa táto daň naposledy upravovala. Toto opatrenie by malo zabezpečiť potrebné príjmy na pokrytie výpadku v rozpočte a udržanie poskytovaných služieb na dostatočnej úrovni.

Inflácia a populizmus

Významnou súčasťou návrhu je aj úľava pre seniorov a osoby so zdravotným znevýhodnením, ktorá by mala pomôcť minimalizovať vplyv zvýšenia dane na tieto zraniteľné skupiny. Situáciu komplikuje aj vysoká inflácia, ktorá zvyšuje náklady na služby a projekty, a predikcie nižších príjmov z podielových daní z príjmov fyzických osôb. Problémom sú tiež populistické kroky a opatrenia vlád, rovnako ako avizované kroky súčasnej vlády na samosprávy.

Ak by návrh bol schválený, Bratislava by získala dodatočné príjmy vo výške približne 19 miliónov eur ročne. Táto suma by sa využila aj na kompenzáciu povinných zvýšených príspevkov v iných oblastiach, napríklad v sociálnych službách a školstve.

Navrhovaná úprava dane z nehnuteľností v Bratislave v priemere o 35 % znamená, že napríklad aktuálna sadzba pre byty a rodinné domy, ktorá sa pohybuje v závislosti od lokality od 0,90 až 1 euro/m2, by sa po novom mala zvýšiť na 1,20 až 1,35 eur za štvorcový meter. Pre lepšiu predstavu – majiteľ bytu v Dúbravke s rozlohou 50 m2 bude po úprave platiť daň za tento byt 60 eur ročne (pôvodne platil 45 eur),“ informuje primátor Matúš Vallo na svojej stránke na sociálnej sieti.

Úľavy pre seniorov a ŤZP

Zvýšenie dane by však nemalo mať zásadný vplyv na najzraniteľnejšie skupiny a malo by byť vnímané ako nevyhnutné opatrenie vzhľadom na aktuálnu finančnú situáciu mesta. Aktuálna úľava na dani z nehnuteľností pre ľudí nad 65 rokov a držiteľov preukazu ŤZP je 60 %, a táto úľava bude navýšená na 70 %. To znamená, že aj pri zvýšení dane si senior s bytom o rozlohe 100 m2 v najdrahšom daňovom pásme zaplatí len minimálne viac, konkrétne 40,50 eur ročne namiesto súčasných 40 eur.

Okrem toho sa zavádza aj 50 % úľava na stavby a nebytové priestory využívané na šport. Toto opatrenie je motivované veľkou rozlohou športovísk, ktoré napriek svojej veľkosti zabezpečujú kľúčovú infraštruktúru pre tisíce športujúcich detí a mládeže. Športoviská, i keď disponujú obmedzenými zdrojmi, prispievajú k rozvoju aktívneho životného štýlu a komunitnej integrácii.

Poplatky za odvoz odpadu

Súčasťou opatrení na minimalizovanie dopadu je aj zvýšenie poplatku za odvoz komunálneho odpadu, ktorý nebol menený už 9 rokov. Navýšenie tohto poplatku sa pohybuje na úrovni kumulovanej inflácie za posledné 3 roky, teda o 30 %. Konkrétna suma za odvoz 120-litrovej nádoby na odpad v dvojtýždňovom intervale sa zvýši zo súčasných 86 eur na 112 eur ročne.

Avšak aj tu sa vytvorila aj možnosť úľavy, kde by domácnosti mohli prejsť na nový štvortýždňový interval odvozu komunálneho odpadu. Toto by pomohlo optimalizovať výdavky tých domácností, ktoré aktívne participujú v triedení odpadu a generujú menej komunálneho odpadu. Suma za odvoz 120-litrovej nádoby v intervale raz za 28 dní by bola 56 eur ročne.

Všetky tieto opatrenia sú súčasťou návrhu, ktorý bude predmetom diskusií na decembrovom zastupiteľstve. V prípade schválenia by tieto zmeny nadobudli účinnosť od začiatku budúceho roka. Mesto zdôraznilo, že rozhodnutie o zvýšení dane bolo urobené až ako posledné možné riešenie.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk