Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cestovanie za pracpu odchod pracujucich praca v zahranici gi.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračná foto: Gettyimages
7. novembra 2018 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Zvýšte mzdy a vrátime sa, odkazujú Slováci žijúci v zahraničí

Až 64 percent slovenských migrantov žijúcich v zahraničí by zvážilo návrat na Slovensko aj v prípade, ak by dostali ponuku práce s nižšou mzdou než je ich súčasný príjem.

Má to však svoj limit, slovenská mzda by mohla byť nižšia v priemere o 43 percent. Vyplýva to z výskumu občianskeho združenia Pracujúca chudoba, ktorý v decembri 2017 uskutočnilo na vzorke 313 respondentov − Slovákov z 23 krajín sveta.

Výskum vykonaný s podporou Konfederácie odborových zväzov skúmal šesť faktorov, ktoré pôsobili na rozhodnutie našich občanov zo Slovenska odísť, boli to − výška mzdy, nezamestnanosť, kariéra, korupcia, politika a rodinné dôvody. Informoval o tom spracovateľ výskumu a podpredseda OZ Pracujúca chudoba Ján Košč.

Vo faktoroch, ktoré vplývali na rozhodnutie odísť zo Slovenska, suverénne vyhrala výška mzdy. Na druhom mieste bola dôvodom korupcia a politická situácia. Na rozhodnutie odísť vplývala najmenej rodina. Rovnaké výsledky sa ukázali aj pri skúmaní faktorov, ktoré zahraniční Slováci zvažujú pri svojom rozhodovaní o návrate. Aj v tomto prípade by návrat na Slovensko najviac ovplyvnila výška mzdy. „Výška mzdy vyhrala ako dôvod k odchodu aj k návratu v racionálnej rovine. V emocionálnej rovine ju predbehla v oboch prípadoch korupcia. Rozdiel je však tak nepatrný, že aj v emocionálnej rovine sú výška mzdy a korupcia dva hlavné faktory k odchodu aj k návratu,“ spresňuje Košč.

Hlavným dôvodom je nedostatočný plat a pracovné podmienky

Až 86 percent respondentov uviedlo, že na Slovensku je nedostatok pracovných miest s primeraným finančným ohodnotením. To, že na Slovensku je nedostatok pracovných miest s kariérnym rastom si myslí 73 percent z oslovených. Až 77 percent opýtaných deklarovalo, že Slovensko nemá dostatok pracovných miest s primeraným pracovným prostredím.

Ak Slováci v zahraničí vnímajú stav zamestnaneckého prostredia na Slovensku takto katastrofálne, tak sa nemáme čo čudovať, že nám odchádzajú a nevracajú sa. Je to spätná väzba pre zamestnávateľov. Tí by mali hľadať príčinu nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily práve tu. Dovozom pracovnej sily z tretích krajín tieto príčiny nezmenia, iba na chvíľu utlmia symptómy,“ komentuje výsledky výskumu viceprezidentka Monika Uhlerová z Konfederácie odborových zväzov.

Podľa prieskumu necelých 56 percent respondentov uvidelo, že v zahraničí vykonávajú prácu, na ktorú nepotrebujú takú kvalifikáciu, akú majú. Z toho bolo necelých 50 percent respondentov s vysokoškolským vzdelaním.

Výskum naznačuje, že slovenskí zamestnávatelia ešte stále neurobili dosť pre to, aby nielen nevyháňali šikovné „mozgy a ruky“ do zahraničia, no už vôbec nič pre to, aby aspoň časť z nich prilákali späť. Rovnako naši zamestnávatelia urobili len veľmi málo pre to, aby využili potenciál nezamestnaných ľudí s nižším vzdelaním na Slovensku. Na západe je úplne normálne, že zamestnávatelia vynakladajú nemalé prostriedky na plnohodnotné školenia, vzdelávanie a tréning prijatých zamestnancov, pretože sa snažia využiť každý potenciál, ktorý sa v krajine nachádza. Z týchto dôvodov považujeme požiadavku na zaplavenie slovenského trhu práce pracovnou silou z tretích krajín za značne prehnanú a nekompetentnú, hlavne s ohľadom na fakt, že takéto riešenie nijakým spôsobom neprispieva k vyriešeniu príčin súčasného stavu,“ sumarizuje Košč.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X