Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
9. októbra 2018 InéŽivotný štýl v Bratislave od BratislavaDen.sk Diskusia()

10 vecí, ktoré robí (skoro) každý ,,pravý“ Bratislavčan

Každé mesto má svoje špecifiká aj obyvateľov, pre ktorých sú charakteristické isté črty. Výnimkou nie je ani Bratislava. Zhrnuli sme zoznam“ hlášok, ktoré kolujú o Bratislavčanoch. Stretli ste sa s niektorou z nich?

1. Né, névie, nemóže.

Každý ,,správny“ Bratislavčan má tvrdý, bratislavský prízvuk, pričom každé druhé slovo začína predponou „né“.

2. Nenastupuje na Hlavnej stanici.

Je to tak. Domáci obyvateľ necestuje každý víkend domov a tak je dosť malá šanca, že ho na konečnej zastávke Hlavná stanica stretnete.

3. V MHD sa nepýta vodiča, kam ide autobus.

Bratislava je naozaj veľká a pre mnoho ľudí, ktorí nežijú v hlavnom meste, je to jedno veľké bludisko. Sú to zväčša práve oni, ktorí sa u vodiča uisťujú, že električka č. 3 s nápisom smer Rača naozaj nejde do Mlynskej doliny.

4. Zabáva sa v niekoľkých podnikoch naraz.

Bratislavčan nemá problém roztočiť zábavu v niekoľkých podnikoch za večer. Vie totiž, že zábava nerovná sa byť celý večer len v jednom kultúrnom dome.

5. Pozná názov svojho mesta.

Keď hovorí o hlavnom meste, nepoužíva názov označujúci umelo vytvorený vodný tok v okrese Trnava. Vie, že Bratislava nie je Blava.

6. Nemá tušenia, kde sa nachádza Stropkov.

Pre Bratislavčana je všetko za Sencom/Trnavou/za hranicami Bratislavy jednoducho východ.

7. Používa výraz „CP-čkar“.

CP-čkar je skrátené označenie pre cezpoľných, teda nie obyvateľov z Bratislavy. Často ho používajú Bratislavčania, keď rozprávajú o niekom, kto sa do hlavného mesta prisťahoval.

8. Nadáva na všetkých vodičov s CP“ ŠPZ.

Sú vám vety typu To teľa s ŠPZ XX (menšie okresné mesto) nevie jazdiť!“ alebo „Kvôli CP-čkarom sú už o 13. hodine v piatok zápchy!“ povedomé? Pravdepodobne máte do činenia s rodákom z hlavného mesta.

9. Navštevuje rakúske obchody.

Každý domáci vie, kde sa dobre nakupuje. Kým pre obyvateľov východného regiónu je nákupným rajom Ukrajina či Poľsko, u Bratislavčana sú obľúbené nákupy v Rakúsku, prípadne v Maďarsku.

10. Používa bratislavský slang.

Obyvatelia z bývalého Prešporka majú svoj vlastný slovník. Je vysoko pravdepodobné, že namiesto dlhých útvarov ako Šafárikovo námestie, Hviezdoslavovo námestie či putika použijú skrátené tvary Šafko“, Hviezdko“ či pajzel“.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X