5 rekordov Bratislavy: Vedeli ste toto o hlavnom meste?

Bratislava. Foto: pixabay.com

Hlavné mesto v sebe skrýva množstvo rekordov a veľa zaujímavých príbehov. Poďte sa spoločne s nami pozrieť na 5 zaujímavých rekordov Bratislavy z rôznych oblastí a tém.

Najstarší šachový automat

Vedeli ste, že najstarší šachový automat v podobe Turka zostrojil bratislavský vynálezca? Reč je o vynálezcovi Wolfgangovi Kempelenovi, ktorý stroj zhotovil v roku 1770. Šachový automat sa stal jednou z európskych a neskôr aj svetových senzácií 18. storočia. Mal podobu figuríny Turka v životnej veľkosti, sediaceho za stolíkom so šachovnicou. Predpokladá sa, že išlo o trik a v jeho útrobách bol ukrytý živý šachista malej postavy. Šachový automat sa bohužiaľ nezachoval, zhorel pri požiari v americkej Filadelfii v prvej polovici 19. storočia.

Šachový automat v podobe Turka. Foto: www.facebook.com

Prvý pokus s lietajúcim strojom na svete

Johannes Müller, taktiež známy pod menom Regiomontanus, profesor na Academii Istropolitana, v rámci konštruovania rôznych prístrojov zhotovil aj záhadný lietajúci mechanizmus. Ten mal podobu umelého orla, ktorý mával krídlami a preletel vzdialenosť 400 metrov. Avšak, predpokladá sa, že ide skôr o legendu. Johannes Müller sa narodil 6. júna 1436 v nemeckej dedinke Unfinden pri Königsbergu. Spočiatku študoval na univerzite v Lipsku, neskôr prešiel na viedenskú univerzitu. Je považovaný za jedného z najlepších astronómov a matematikov 15. storočia.

Johannes Müller. Foto: www.facebook.com

Prvá mimofrancúzska Hubert továreň na svete

Firmu Hubert založil obchodník Johann Fischer a doktor medicíny Michael Schönbauer v roku 1825. Firma Fischer und Schönbauer sídlila na dnešnej Radlinského ulici na mieste súčasnej Chemicko-technologickej fakulty STU. Už v roku 1848 toto víno získalo zlatú medailu na uhorskej priemyselnej výstave v Budapešti. Roku 1877 bola firma prepísaná na bývalého vojaka Napoleonovej armády Johanna Evangelistu Huberta, po ktorom firma nesie meno.

Hubert továreň v Bratislave. Foto: www.facebook.com

Slávne Bratislavské rožky

Staré známe Bratislavské rožky – sladké pečivo plnené makom či orechmi. Prvá priama zmienka o nich je z roku 1876, keď mestské noviny priniesli článok o vynikajúcich „rožtekoch“. Bratislavský rožok je od 30. augusta 2012 prvou tradičnou špecialitou mesta, ktorú chráni Európska únia ako výrobok s geografickým pôvodom. Rožky sa musia vyrábať ručne a nemali by sa používať žiadne chemické konzervačné prostriedky. Odlišujú sa od seba tvarom. Makové majú podobu podkovičky a orechové písmena C.

Bratislavské rožky. Foto: www.facebook.com

Najväčší a najkvalitnejší zdroj pitnej vody

Studne na ostrove Sihoť v Karlovej Vsi boli vyhĺbené už v roku 1886, keď tu zriadili mestskú vodáreň. Voda z tohto zdroja patrí medzi najkvalitnejšie v Európe. Z hydrochemického hľadiska ide o vodu hydrouhličitano-vápenatého typu, mierne alkalickú, stredne až veľmi tvrdú. Hĺbka studní sa pohybuje v rozmedzí deväť až pätnásť metrov. Prirodzene akumulovaná podzemná voda v Podunajskej nížine je najväčším zdrojom pitnej vody v strednej Európe.

Ostrov Sihoť. Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk