V Bratislave si pietnou spomienkou uctili obete historických povodní

Roh laurinskej a ursulinskej ulice mapatna tabula.jpg
Jedna z pamätných tabúľ na rohu Laurinskej a Uršulínskej ulice. Zdroj: www.google.com

Spomienka sa uskutočnila v utorok na Nádvorí sv. Jána Nepomuckého v Primaciálnom paláci.

V hlavnom meste si pietnou spomienkou uctili obete historických povodní Bratislavy. Ako informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák, spomienka sa uskutočnila v utorok na Nádvorí sv. Jána Nepomuckého v Primaciálnom paláci, kde sa nachádza aj jedna pamätná tabuľa.

V januári 1809 bola v Bratislave doteraz najhoršia známa ľadová povodeň, ktorá najviac postihla Petržalku, kde bolo všetkých 127 domov zrovnaných so zemou. Väčšinu obyvateľov sa podarilo zachrániť, zahynula jedna žena a malé dievča. Jednou z najhorších bola aj povodeň z 5. februára 1850, o život prišlo vtedy šesť ľudí a hladinu vody v meste doteraz pripomínajú viaceré tabule.

Počas tuhej zimy v rokoch 1927 až 1928 ľad na Dunaji vytlačil na breh všetky plavidlá, čo mu stáli v ceste. V zime v roku 1947 Dunaj zamrzol až v dĺžke 12 kilometrov. Letectvo vtedy zhodilo na ľadovú pokrývku bomby, voda sa vyliala a zaliala hlavne Petržalku. Dunaj potom zamrzol aj v roku 1956 a ľadochod na Dunaji sa vytvoril aj v roku 1964.

Posledné ľadochody sa na Dunaji objavili v januári 2006 a vo februári 2012 a 2017, nedosiahli však úroveň zamrznutia Dunaja vo februári 1956 a na prelome rokov 1963 až 1964, keď Dunaj zamrzol po celej svojej dĺžke od Viedne až po ústie do Čierneho mora. Odvtedy už tak rozsiahle Dunaj zamrznutý nebol.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk