Ak chcete minimalizovať množstvo vlastného odpadu, tak potom oceníte tieto cenné rady

Zero waste ekologia gettyimages.jpg
Ilustračná foto: gettyimages

Vedeli ste, že priemerný Bratislavčan vyprodukuje za rok 466 kg odpadu? Pritom priemerná hodnota za celé Slovensko je 348 kg.

Bežne obyvatelia Slovenska recyklujú z neho len 23 %, čo je oveľa horší výsledok, než dosahujú susedné krajiny. Do spaľovní putuje 11% odpadu, zvyšok však skončí na približne 125 aktívnych skládkach po celej krajine. Znečistením veľmi trpia moria a oceány, kde sa vytvárajú obrovské „ostrovné“ plochy odpadu. Ohrozujú zvieratá, ktoré si farebné kúsky plastu mýlia s potravou. Keďže žalúdky živočíchov nedokážu plast spracovať, hromadí sa im v útrobách, až napokon zahynú od hladu.

Slovensko síce žiadne moria nemá, no len rieka Dunaj každý rok prinesie do Čierneho mora 1 550 ton plastu. Po takýchto nelichotivých informáciách si nemožno nepoložiť otázku, ako sa dá správať ekologickejšie.

Dnešná lineárna ekonomika podporuje rýchlu spotrebu, vyhodenie poškodených výrobkov namiesto ich opravovania a vzápätí nákup nových predmetov. Prírodné zdroje sú však obmedzené a neobnoviteľné, skôr či neskôr nás takýto prístup dobehne. Aj keď má recyklácia papiera, kovov, plastov a skla obrovský význam, takisto sa pri nej spotrebúva energia a nedá sa robiť donekonečna.

Ako sa teda správať, ak nechceme prispievať k ďalšiemu znečisťovaniu planéty?

  1. Odmietni to, čo nepotrebuješ.
    • Naozaj sú pre vás užitočné propagačné brožúry v schránke, reklamné darčeky či slamky na pitie? Potrebujete niekoľkonásobné balenie výrobkov do papiera, fólií, škatuliek či plastové podložky pod ovocie a zeleninu?
  2. Zredukuj to, čo naozaj potrebuješ.
    • Ak pomyslíte na to, že dnešný nákup je zajtrajší odpad, možno sa mnohých vecí dobrovoľne zrieknete. Športové potreby, knihy a mnohé iné veci sa dajú požičať a nemusíme ich vlastniť, vďaka tomu ušetríme peniaze aj zdroje.
  3. Znovu použi a oprav všetko, čo sa dá.
    • Naše babičky nevyhodili nič, čo sa ešte dalo využiť. Jednorazové výrobky (plienky, vreckovky, obaly a pod.) sú „výdobytkom“ posledných desaťročí, no neraz je rozumnejšie používať staré, klasické spôsoby.
  4. Dbaj na správne triedenie a recykláciu odpadu.
    • Obce majú zavedené rozdielne spôsoby triedenia a recyklácie. Bratislava má spaľovne komunálneho odpadu, preto v zmesovom odpade končia napríklad aj kovy, ktoré sa oddelia po roztavení. Tieto pravidlá nájdete aj na webstránke mesta a je dobré sa s nimi oboznámiť.
  5. Skompostuj vhodný biologický odpad.
    • Nádoby na kompostovanie dostali bratislavské rodinné domy k dispozícii bezplatne a zelený odpad zo záhrad môžu premieňať na cenný kompost. No existujú aj spôsoby, ako kompostovať v byte, prípadne sa uchádzať o spoločný kompostér pre bytový dom. Veľa užitočných informácií o správnom kompostovaní nájdete na internete, napríklad na tejto stránke.

Potraviny či drogistický tovar sa už dnes dá jednoducho nakupovať v takzvaných zero waste obchodoch, kde si ich po odvážení zabalíte do prinesených vrecúšok, dóz či fľašiek. Na čistenie v domácnosti môžete používať osvedčené a neškodné látky, predovšetkým ocot, sódu a kyselinu citrónovú, ale aj menej známu lufu, čo je vlastne prírodná hubka. K šetrnému prístupu k prírode sa často pridáva charitatívny rozmer a pokiaľ už niečo nepotrebujeme, dobre to poslúži iným na miestach ako burzy hračiek a dnes pomerne moderné SWAP podujatia.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk