Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zero waste ekologia gettyimages.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: gettyimages
30. januára 2019 InéŽivotný štýl v Bratislave od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

Ak chcete minimalizovať množstvo vlastného odpadu, tak potom oceníte tieto cenné rady

Vedeli ste, že priemerný Bratislavčan vyprodukuje za rok 466 kg odpadu? Pritom priemerná hodnota za celé Slovensko je 348 kg.

Bežne obyvatelia Slovenska recyklujú z neho len 23 %, čo je oveľa horší výsledok, než dosahujú susedné krajiny. Do spaľovní putuje 11% odpadu, zvyšok však skončí na približne 125 aktívnych skládkach po celej krajine. Znečistením veľmi trpia moria a oceány, kde sa vytvárajú obrovské „ostrovné“ plochy odpadu. Ohrozujú zvieratá, ktoré si farebné kúsky plastu mýlia s potravou. Keďže žalúdky živočíchov nedokážu plast spracovať, hromadí sa im v útrobách, až napokon zahynú od hladu.

Slovensko síce žiadne moria nemá, no len rieka Dunaj každý rok prinesie do Čierneho mora 1 550 ton plastu. Po takýchto nelichotivých informáciách si nemožno nepoložiť otázku, ako sa dá správať ekologickejšie.

Dnešná lineárna ekonomika podporuje rýchlu spotrebu, vyhodenie poškodených výrobkov namiesto ich opravovania a vzápätí nákup nových predmetov. Prírodné zdroje sú však obmedzené a neobnoviteľné, skôr či neskôr nás takýto prístup dobehne. Aj keď má recyklácia papiera, kovov, plastov a skla obrovský význam, takisto sa pri nej spotrebúva energia a nedá sa robiť donekonečna.

Ako sa teda správať, ak nechceme prispievať k ďalšiemu znečisťovaniu planéty?

 1. Odmietni to, čo nepotrebuješ.
  • Naozaj sú pre vás užitočné propagačné brožúry v schránke, reklamné darčeky či slamky na pitie? Potrebujete niekoľkonásobné balenie výrobkov do papiera, fólií, škatuliek či plastové podložky pod ovocie a zeleninu?
 2. Zredukuj to, čo naozaj potrebuješ.
  • Ak pomyslíte na to, že dnešný nákup je zajtrajší odpad, možno sa mnohých vecí dobrovoľne zrieknete. Športové potreby, knihy a mnohé iné veci sa dajú požičať a nemusíme ich vlastniť, vďaka tomu ušetríme peniaze aj zdroje.
 3. Znovu použi a oprav všetko, čo sa dá.
  • Naše babičky nevyhodili nič, čo sa ešte dalo využiť. Jednorazové výrobky (plienky, vreckovky, obaly a pod.) sú „výdobytkom“ posledných desaťročí, no neraz je rozumnejšie používať staré, klasické spôsoby.
 4. Dbaj na správne triedenie a recykláciu odpadu.
  • Obce majú zavedené rozdielne spôsoby triedenia a recyklácie. Bratislava má spaľovne komunálneho odpadu, preto v zmesovom odpade končia napríklad aj kovy, ktoré sa oddelia po roztavení. Tieto pravidlá nájdete aj na webstránke mesta a je dobré sa s nimi oboznámiť.
 5. Skompostuj vhodný biologický odpad.
  • Nádoby na kompostovanie dostali bratislavské rodinné domy k dispozícii bezplatne a zelený odpad zo záhrad môžu premieňať na cenný kompost. No existujú aj spôsoby, ako kompostovať v byte, prípadne sa uchádzať o spoločný kompostér pre bytový dom. Veľa užitočných informácií o správnom kompostovaní nájdete na internete, napríklad na tejto stránke.

Potraviny či drogistický tovar sa už dnes dá jednoducho nakupovať v takzvaných zero waste obchodoch, kde si ich po odvážení zabalíte do prinesených vrecúšok, dóz či fľašiek. Na čistenie v domácnosti môžete používať osvedčené a neškodné látky, predovšetkým ocot, sódu a kyselinu citrónovú, ale aj menej známu lufu, čo je vlastne prírodná hubka. K šetrnému prístupu k prírode sa často pridáva charitatívny rozmer a pokiaľ už niečo nepotrebujeme, dobre to poslúži iným na miestach ako burzy hračiek a dnes pomerne moderné SWAP podujatia.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X