Ako je to s križovatkou Triblavina? Pozrite sa na názor Národnej diaľničnej spoločnosti

Križovatka Ivanka západ

O výstavbe križovatky Triblavina sa debatuje už dlhší čas. Podľa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) je jej výstavba potrebná, pretože „navrhnutý variant zásadným spôsobom uľahčí dopravu na vstupe a výstupe z hlavného mesta a pomôže miliónom motoristov“.

Križovatka s dizajnom 3 plus 2 s kolektormi bude súčasťou diaľnice D1 a mala by zaručiť priepustnosť dopravy a vyššiu bezpečnosť. Po oboch stranách diaľnice by mali byť plnohodnotné odstavné pruhy.

Podľa tlačovej správy NDS, „samotná križovatka Triblavina povedie popod diaľnicu D1 a z obidvoch strán bude zakončená kruhovými objazdmi. Na jednej strane sa napojí na existujúcu seneckú cestu I/61, na druhej strane na komunikáciu vedúcu cez Čiernu Vodu. Zároveň by sa zo strany Čiernej Vody mala križovatka Triblavina napojiť na cestu Pezinok II/502, ktorú plánuje stavať BSK.“

V úseku Bratislava – Triblavina k doterajším trom pruhom pribudnú kolektory. Od križovatky Triblavina povedú kolektory k D1 a k novému obchvatu D4, na ktorý sa napoja. K dnešným šiestim pruhom v úseku od Bratislavy po Triblavinu teda pribudnú ďalšie štyri pruhy.

Po dostavaní bratislavského obchvatu D4 a rozšírení diaľnice D1 pribudnú na severnom výjazde z Bratislavy štyri nové diaľničné zjazdy, ktorými sa motoristi napoja na diaľničný obchvat. Ide o križovatku Rača, Čierna Voda (medzi Vajnormi a Čiernou Vodou), Ivanka sever (prepojenie D4 a D1) a Ivanka západ (Ivanka pri Dunaji – senecká cesta I/61). Medzi Bratislavou a zjazdom na Voderady, kde doteraz mohli vodiči schádzať a vychádzať na diaľnicu D1 iba pri Senci, pribudne križovatka Triblavina a križovatka Blatné,“ povedala pre BratislavaDen.sk hovorkyňa NDS Michaela Michalová. Nové križovatky by mali odľahčiť dopravu vo všetkých úsekoch.

Križovatka Triblavina by mala byť dokončená na prelome rokov 2018/2019. Zmluvný termín ukončenia výstavby križovatky Blatné je 12/2017. Termín výstavby ostatných križovatiek zatiaľ nie je známy. Podľa ministerstva dopravy je za harmonogram výstavby zodpovedný koncesionár, ktorý konkrétny harmonogram výstavby jednotlivých úsekov verejnosti predstaví v lete.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk