Aktivisti vyčítajú investorovi Zuckermandlu, že ničí zeleň

Zuckermandel
SITA

Za obeť výstavbe už padlo 135 stromov, investor teraz žiada o výrub ďalších dvoch. Navyše aktivisti upozorňujú, že o stromy, ktoré na nábreží ostali, nie je dobre postarané.

Aktivisti z iniciatívy Bratislava otvorene upozorňujú na výrub ďalších stromov a ničenie zelene pri výstavbe novej obytnej štvrte Zuckermandel. Pre výstavbu Zuckermandlu padla za obeť už vyše stovka stromov a množstvo kríkov, o výrub ďalších dvoch investor žiada.

„Verejná zeleň, ktorá doteraz robila prirodzenú zábranu medzi nábrežnou promenádou a hlučnou cestou, poskytovala tieň v letných horúčavách, je stále viac a viac ohrozená a ničená pre súkromný projekt,“ hovorí aktivista a staromestský poslanec Matej Vagač.

Spoločnosť J&T Real Estate, ktorá Zuckermandel stavia, však tvrdí, že sa od začiatku snaží výrub stromov minimalizovať a odstránili len tie, ktorých výrub bol nevyhnutný.

„Spoločnosti J&T Real Estate záleží na objeme zelene v území, a preto ho oproti požiadavkám platného územného plánu zóny v Zuckermandli zdvojnásobíme. Zaplatili sme spoločenskú hodnotu všetkých drevín vyrúbaných v Zuckermandli a taktiež sme pripravení realizovať náhradnú výsadbu. Nad rámec požiadaviek územného plánu zachováme v Zuckermandli takmer 1 000 metrov štvorcových prírodných plôch,“ uviedla PR manažérka spoločnosti Katarína Krajňáková.

Investor už pre výstavbu Zuckermandlu vyrúbal 135 stromov a 879 metrov štvorcových kríkov. Povolenie dostal ešte v roku 2012. No 7. júla tohto roka sa konalo ďalšie výrubové konanie, investor v ňom žiada o odstránenie dvoch ďalších stromov, upozorňujú aktivisti.

Krajňáková vysvetľuje, že žiadosť rozšírili pre vybudovanie vyústenia dažďovej kanalizácie, ktorá zberá dažďovú vodu z verejných priestranstiev celej mestskej štvrte Zuckermandel.

„Územie nemalo až do začiatku výstavby Zuckermandlu dažďovú kanalizáciu kompletne doriešenú. Objekt, ktorého súčasťou je prečerpávacia stanica, je nevyhnutný v prípade povodňových stavov, keď budú dažďové vody prečerpávané do Dunaja, čím sa predíde riziku zatopenia nábrežia,“ priblížila Krajňáková.

Podľa aktivistov však nie je dobre postarané ani o zeleň, ktorá na nábreží zostala.

„Upozorňujem samosprávu a úrady, že počas obhliadky v teréne som identifikovala zvlášť hrubé a necitlivé zaobchádzanie s existujúcou zeleňou na nábreží. Pri výkopových prácach pre prekládku sietí boli obnažené koreňové systémy stromov, v niektorých prípadoch aj zničené bez náležitej ochrany a hlavne bez polievania,“ upozornila aktivistka a mestská poslankyňa Katarína Šimončičová.

Podľa nej pri takomto prístupe sa môžu stromy počas letných horúčav poškodiť až tak, že úplne vyschnú. To staromestský úrad popiera, tvrdí, že korene stromov sú zakryté.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk