Anketa Klub akčných hrdinov pozná svojich víťazov. Získali ju vedci z Univerzity Komenského

veda, technika
ilustračné: pixabay.com

Vedecká anketa Klub akčných hrdinov – hľadá sa najcoolerskejší vynálezca v hre už pozná svojich víťazov. Mladí ľudia svojím hlasovaním do Klubu akčných hrdinov vybrali päticu vedcov z Univerzity Komenského v Bratislave a dvoch odborníkov z Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine.

Víťazmi sa stali seizmológ Peter Mocza, rektora UK Karol Mičieta, Juraj Tóth, Katarína Mikušová a profesor Michal Zeman, ďalší dvaja odborníci Erika Halašová a profesor František Novomeský pôsobia na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine. Informoval o tom koordinátor projektu Martin Michalica.

Anketu spustil edukačno-mentorský portál www.dikymoc.sk spolu s Centrom vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v júni. Spopularizovať tak chcú slovenské vedecké osobnosti v technických a prírodných vedách a predstaviť našu vedeckú špičku mladej generácii.

Vedecké kapacity do ankety nominovali jednotlivé univerzity s vedecko-technickým zameraním, Slovenská akadémia vied a Centrum vedecko-technických informácií SR. Do ankety, v ktorej mohli hlasovať ľudia do 30 rokov, prišlo vyše 12-tisíc hlasov. Víťazov ankety vyhlásili v piatok 13. novembra v Centre vedecko-technických informácií SR.

Spolu s anketou vyvrcholila aj edukačná súťaž s názvom „Prečo?“. Desať súťažných tímov zo základných a stredných škôl prezentovalo pred porotou svoje interaktívne projekty a práce z oblasti technických či prírodných vied. Víťazmi súťaže sa stali deviataci zo Súkromnej Základnej školy na Štiavnickej ceste v Ružomberku, druhí skončili žiaci deviateho ročníka zo Základnej školy Š. Ďurovčíka v Palíne a tretiu priečku získali ôsmaci zo Základnej školy na Ďumbierskej ulici v Banskej Bystrici.

Víťazov vybrala porota v zložení: generálny riaditeľ CVTI SR Ján Turňa, predseda SAV Pavol Šajgalík, prednosta Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Peter Celec, rektor Vysokej školy výtvarných umení Stanislav Stankoci a riaditeľka Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti Andrea Putalová.

Cieľom oboch edukačno-popularizačných projektov pre mládež je zvýšiť záujem mladej generácie o dianie vo svete vedy a techniky a motivovať ich k štúdiu technických či prírodovedných odborov.

Zlepšenie podmienok pre výskum, vývoj a inovácie a ich popularizácia smerom k mladej generácii ako základu modernej, vedomostnej a na znalostiach založenej spoločnosti, zároveň patrí aj medzi prioritné témy Stratégie Slovenskej republiky pre mládež na roky 2014 až 2020, Stratégie Európa 2020, ako aj Stratégie EÚ pre mládež na roky 2010 až 2018.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk