Bobry v Chorvátskom ramene v Petržalke rozdelili ľudí na 2 tábory, ich osud je zatiaľ nejasný

Bobry v Chorvátskom ramene
Zdroj: Facebook/Bratislava foto tipy turistika

Prípad hlodavcov z petržalského kanála vyvolal nečakanú diskusiu a čaká sa, čo bude s nimi ďalej.

Pred niekoľkými dňami sme priniesli správu, že sa v Chorvátskom ramene v Petržalke objavil bobrí párik. Reakcie od ľudí boli rôzne a bobry ich takpovediac rozdelili na 2 tábory. Kým jedna skupina sa teší, že sa do petržalského kanála vrátili zvieratá, druhá skupina sa bojí o zeleň v preplnenom sídlisku a chce ju chrániť.

Bobry sú aj pri Veľkom Draždiaku

V komentároch na Facebooku ľudia spomenuli, že bobry sa tento rok objavili aj vo Veľkom Draždiaku v Petržalke. Túto informáciu potvrdilo aj komunikačné oddelenie Štátnej ochrany prírody SR a pred niekoľkými dňami boli jej pracovníci na podnet obyvateľa preverovať poškodené dreviny pri petržalskom jazere.

Poškodené stromy od bobrov Chorvátske rameno
Zničené stromy po bobroch pri Veľkom Draždiaku. Zdroj: Facebook/ Bratislava - Petržalka

Bobry pri brehu Veľkého Draždiaka už zanechali prvé stopy – obhlodané stromy. Ľudia sa s fotografiami podelili na Facebooku. „Zničili už 3 veľké stromy,“ informovala jedna z diskutujúcich.

Presťahovanie vraj nič nevyrieši

Pýtali sme sa odborníka, aký má názor na presťahovanie bobrov do prírody. Riaditeľ SNM Prírodovedného múzea Ján Kautman pripustil, že bobry sú pre dreviny hrozbou. „Jeho presťahovanie bude ale finančne a organizačne náročné a pravdepodobne krátkodobé, pretože sa vráti alebo príde iný,“ vysvetlil.

Bobry chorvatske rameno.jpg
Budú nakoniec zvieratá premiestnené? Zdroj: Facebook/ Bratislava - Petržalka

Taktiež sa vyjadril aj k útokom bobra na psov, ktoré sa stali tento i pominulé roky. „Keď sa psy venčili, to znamená, že behali samé a asi niekto niečo porušoval. Chcel by som vidieť bobra, ktorý bez príčiny útočí na psa, myslím, že šlo o obranu pri útoku psa, ak vôbec,“ uzavrel.

Osud hlodavcov je zatiaľ nejasný

Štátna ochrana prírody SR uviedla, že celá vec je stále v štádiu riešenia. Definitívne stanovisko o presune bobrov z Chorvátskeho ramena a Veľkého Draždiaka bude známe až v priebehu niekoľkých dní. Dovtedy ostávajú bobry naďalej v prírode na petržalskom sídlisku.

Bobry z Chorvátskeho ramena.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk