Bratislavský samosprávny kraj monitoruje liahniská komárov mimo bratislavských mestských častí.
Bratislava za posledný mesiac zasahovala proti komárom v 14-tich lokalitách. Hlavné mesto o tom informuje na sociálnej sieti.
„Od začiatku sezóny uskutočňujeme s odborníkmi terénny monitoring liahnisk komárov v Bratislave. Zameriavame sa predovšetkým na problémové a kalamitné druhy liahnuce sa v inundačných územiach, teda územiach priľahlých k vodnému toku, ktoré sú počas povodní zvyčajne zaplavované vodou vyliatou z koryta,“ uvádza mesto.
V prípade zvýšeného výskytu lariev následne aplikuje ekologický prípravok BTI, ktorý larvy ničí skôr, ako sa z nich stihnú vyliahnuť komáre. Magistrát tvrdí, že len za posledný mesiac vykonalo 14 zásahov v lokalitách, kde zaznamenalo nadlimitné hodnoty výskytu lariev.
Každodenný monitoring
Medzi oblasti, v ktorých mesto zasahovalo proti komárom patrí Devín, Rača, Malé Krasňany, Rusovce, mláky pod Prístavným mostom, Ovsište, alúvium Moravy, Petržalka pri Veľkom Zemníku, Záhorská Bystrica či Lamač.
„S každodenným monitoringom neprestávame a v prípade zvýšeného výskytu lariev budeme v aplikácii pokračovať,“ vysvetľuje magistrát a dodáva, že v Bratislave žije niekoľko desiatok druhov komárov.
„Okrem skupiny, ktorá sa liahne v zaplavovaných územiach, sú tu aj druhy, ktoré sa po intenzívnych zrážkach liahnu v tzv. dendrotelmách – malých nádržkách vody priamo v korunách, v rázsochách veľkých nosných konárov, ale aj v dutinách stromov,“ uviedlo mesto, podľa ktorého tento druh nie je možné podchytiť zásahom BTI.
Ničenie lariev
„Prípravok BTI je potrebné aplikovať v počiatočnom štádiu larvy priamo do vodných plôch, ktoré je možné vopred identifikovať, monitorovať, pričom je dôležité nastaviť správnu koncentráciu prípravku,“ vysvetľuje mesto a dodáva, že v prípade lesných komárov ide o tisíce až milióny drobných vodných nádržiek v stromoch, nepravidelne rozmiestnených na rozsiahlych plochách lesných porastov.
„V súčasnosti nie je dostupný spôsob, ako v prípade dendroteliem účinne a bezpečne aplikovať prostriedok na ničenie lariev,“ doplnil magistrát a dodal, že tieto druhy komárov majú výrazne kratší životný cyklus.
„Na rozdiel od najproblémovejšieho druhu v záplavových územiach, ktorý dokáže zotrvať aj niekoľko mesiacov, koncentrácia súčasných komárov z lesov by sa mala výrazne znížiť do troch týždňov,“ uzavrelo mesto.
Odborníci aj dobrovoľníci
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) od apríla zabezpečuje monitoring liahnisk komárov v záplavovom území rieky Morava, mimo bratislavských mestských častí.
„Vykonáva ich zazmluvnená odborníčka, ktorá v pravidelných intervaloch, ale aj podľa potreby, chodí do terénu kontrolovať liahniská komárov, kde zisťuje, či sa v nich nevyvíjajú larvy,“ vysvetľuje BSK a dodáva, že spolupracuje aj so sieťou dobrovoľníkov z dotknutých obcí, ktorí sledujú liahniská priamo v teréne.
Doteraz bolo vykonaných osem takýchto monitoringov. Kraj zároveň vytvoril a testuje mobilnú aplikáciu. „Tá umožní pravidelné monitorovanie liahnisk komárov v zmysle najvhodnejšieho načasovania aplikácie biologického prostriedku na znižovanie populácie komárov na území BSK,“ doplnil kraj.
Zvýšený počet lariev
„Keďže sa na základe monitoringu v teréne koncom júna zistilo, že je zvýšený počet výskytu lariev komárov v inundačných územiach rieky Morava, bol aplikovaný biologický prípravok s obsahom BTI, a to najmä na vodách rozliatych v oblasti okolo hrádze do medzihrádzového priestoru (od katastra obce Veľké Leváre, až po kataster obce Vysoká pri Morave),“ uviedol BSK a dodal, že BTI bola aplikovaná aj 30. júna a 1. júla najmä popri hrádzi, kde bol výskyt lariev najvyšší.
„Najbližšie sa bude aplikovať biologický prípravok v katastroch obcí Zohor, Vysoká pri Morave, Záhorská Ves, Suchohrad, Gajary, Malé Leváre, Veľké Leváre,“ uzavrel kraj.