Bratislava ako majoritný akcionár BVS považuje odmenu pre bývalého riaditeľa Infra Services za neprimeranú

bvs-petrzalka-cisticka-vodarenska-spolocnost-sita.jpg
Foto: SITA/Marko Erd

Stráženie vodárenských zdrojov spoločnosťou Bonul je podľa akcionárov neprijateľné.

Hlavné mesto ako majoritný akcionár Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) považuje odmenu pre bývalého riaditeľa dcérskej spoločnosti BVS Infra Services za neprimeranú a nehospodárnu. Podľa zmluvy mal dostať bývalý generálny riaditeľ Infra Services Milan Hutkai odstupné vo výške piatich mesačných platov, avšak ho zvýšili o ďalších sedem mesačných platov.

Predstavenstvo BVS adresovalo Infra Services list, v ktorom žiada o vysvetlenie dôvodov a podmienok jej poskytnutia. Rovnako v utorok na pracovnom stretnutí BVS vyzve Infra Services, aby vykonala kroky na zvrátenie poskytnutia tejto neštandardnej odmeny,“ uvádza v stanovisku hlavné mesto.

Zrušenie navýšenia odstupného

Podľa vyjadrenia hlavného mesta došlo ku schváleniu odmeny v marci 2019, v čase, keď v predstavenstve BVS sedeli nominanti bývalého mestského zastupiteľstva. K ich výmene došlo na valnom zhromaždení BVS dňa 15 apríla tohto roka. „Hlavné mesto ako aj predstavenstvo BVS má záujem v čo najkratšom čase pristúpiť k výmene predstavenstva Infra Services,“ uviedol v stanovisku bratislavský magistrát.

Takisto malí akcionári BVS po zasadnutí Výboru zástupcov akcionárov BVS požiadali predstavenstvo, aby sa obrátilo na predstavenstvo spoločnosti Infra Services a zrušilo uznesenie, ktoré navýšilo odstupné z piatich mesačných platov na 12.

V prípade, že by predstavenstvo Infra Services nechcelo pozitívne reflektovať na žiadosť Predstavenstva BVS, tak navrhujeme, aby urobili všetky právne úkony, tzn. podali žalobu a ďalšie kroky na zrušenie týchto siedmich platov,“ uviedol zástupca skupiny 26 akcionárov BVS Miroslav Dragun.

Podľa Draguna je neslušné a tiež v rozpore s verejným záujmom vyplatenie takejto výšky odstupného pre bývalého generálne riaditeľa, ktorý odišiel zo spoločnosti sám a dobrovoľne, a následne pôsobil v spoločnosti ako predseda predstavenstva. „Čiže okrem odstupného 12 platov mu išla ďalšie mesiace výplata vo výške niekoľko tisíc eur,“ uviedol Dragun. Výbor akcionárov taktiež považuje výšku odstupného za neakceptovateľnú a nemorálnu.

Neprijateľné obstarávanie SBS

Okrem situácie so „zlatým padákom“ bývalého riaditeľa, považujú za neprijateľnú situáciu s verejným obstarávaním súkromnej bezpečnostnej služby (SBS), ktorá má strážiť objekty BVS. V súčasnosti má BVS zmluvu so spoločnosťou Bonul.

My ako výbor akcionárov sme už 22. mája zaviazali predstavenstvo, aby bezodkladne začalo obstarávať novú SBS, pretože zmluva s Bonulom sa končí 30. októbra. Dnes som žiadal predstaviteľov spoločnosti o vysvetlenie, ako je možné, že viac ako za štyri mesiace nedokázali spustiť verejné obstarávanie SBS,“ dodal Dragun.

Čo sa týka súťaže na strážnu službu, pred spustením súťaže na strážnu službu BVS obstarávala odborného poradcu pre verejné obstarávanie, s cieľom zabezpečiť transparentný a odborný proces výberu strážnej služby. V najbližších dňoch bude vyhlásené samotné verejné obstarávanie SBS. V prípade, že by verejné obstarávanie nebolo ukončené včas, BVS na nevyhnutný čas predĺži zmluvu s aktuálnym poskytovateľom,“ dodalo hlavné mesto.

Majoritným akcionárom BVS je Hlavné mesto SR Bratislava s podielom vyše 59 percent a celkovo má bratislavská vodáreň 89 akcionárov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk