Bratislava predstavila východiská rozvojového rozpočtu na rok 2018

Eurobankovky
ilustračné: SITA ILUSTRAČNÁ SNÍMKA Eurobankovky v hodnote 10, 20 a 50 Eur. Bratislava, 13. november 2010. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

O finálnom návrhu rozpočtu na budúci rok budú mestskí poslanci rokovať na zasadnutí zastupiteľstva v decembri.

Hlavné mesto predstavilo východiská rozvojového rozpočtu na rok 2018. Tieto východiská už vedenie mesta predstavilo poslancom mestského zastupiteľstva, keďže sa od nich bude odvíjať samotný návrh rozpočtu mesta na budúci rok.

Finálny návrh rozpočtu prerokujú následne na jednotlivých komisiách hlavného mesta v novembri, pričom ho bude môcť pripomienkovať aj verejnosť pätnásť dní pred rokovaním mestského zastupiteľstva. Rozpočet potom predložia mestským poslancom na rokovanie v decembri tohto roka.

“Dnes sme poslancom predstavili východiská pre rozpočet na rok 2018. Zlou správou je nový spôsob účtovania dane z pridanej hodnoty pri eurofondových projektoch, ktorý nás pripraví o desať miliónov eur. Tieto peniaze však vykryjeme vďaka vyšším príjmom. Chceme totiž pokračovať v rozvojovom trende, a to investovať do ciest, zelene, verejných priestranstiev či verejnej dopravy,“ povedal vo štvrtok novinárom primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Cieľom rozpočtu na rok 2018 je to, aby vychádzal a nadväzoval na rozvojový rozpočet 2017 a snažil sa udržať minimálnu výšku výdavkov ako v roku 2017, zabezpečil pokračovanie rozbehnutých investičných akcií a zároveň vykryl nové zvýšené výdavky. Celkové disponibilné zdroje rozpočtu 2018 sú 365 miliónov eur, pričom je to o 21 miliónov eur viac ako tento rok.

Zmeny, ktoré ovplyvňujú návrh rozpočtu na rok 2018, sú najmä z hľadiska výdavkových položiek, medzi ktoré patrí napríklad spolufinancovanie Európskej únie (EÚ) na dopravné stavby. Nová metodika EÚ totiž počíta s tým, že DPH už nie je oprávnený výdavok na preplatenie. Preto už spolufinancovanie projektov EÚ nebude päť percent, ale bude dvadsaťpäť percent, čo bude mať dopad na financie hlavného mesta budúci rok, ktorých bude menej o desať miliónov. Rovnako tak bude mať zásadný dopad aj v prípade platnosti zmeny štatútu, ktorým by sa znížili príjmy hlavného mesta minimálne o 6,3 milióna eur v roku 2018.

Medzi ostatné nové výdavkové položky patria napríklad aj medziročný nárast splácania úverov, medziročný nárast výdavkov na neštátne školské zariadenia či návrhy na zvýšenie priorít poslaneckých klubov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk