Bratislava sa stala partnerom dôležitého medzinárodného inovačného projektu

Družstevný dom, Námestie SNP
ilustračné: SITA

Hlavné mesto SR Bratislava sa stalo partnerom projektu RESIN, ktorý patrí medzi najdôležitejšie vedecké a inovačné projekty Európskej únie na svetovej úrovni a je financovaný z programu H2020 – programu zameraného na financovanie vedy, výskumu a inovácií na európskej úrovni.

Účasť mesta na projekte priamo súvisí s pripravovaným akčným plánom adaptácie hlavného mesta na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy. Informovala o tom hovorkyňa primátora mesta Bratislava Ivana Skokanová, spolu s mestom Bratislava vybrali do projektu mestá Paríž, Manchester a Bilbao. Mesto na projekte finančne nijako neparticipuje.

„Projekt RESIN pomôže vyhodnotiť pripravenosť mesta reagovať na negatívne dopady zmeny klímy na obyvateľstvo a jeho zdravie, ale aj infraštruktúru mesta,“ vysvetlila hlavná architektka mesta Ingrid Konrad.

Projekt podľa nej pomôže identifikovať najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva, čo sa týka najmä starších ľudí, malých detí a sociálne slabších skupín obyvateľstva. „Dnes, keď väčšina obyvateľstva žije v mestách a mestských aglomeráciách a mestá musia garantovať zdravý život pre svoje obyvateľstvo, je adaptácia a eliminácia dopadov zmeny klímy návodom na nový pohľad na rozvoj mesta,“ dodala Konrad.

Popri sociálnej infraštruktúre budú totiž veľmi dôležité aj údaje o stave a odolnosti obyvateľstva v prípade nastavovania dopravnej a technickej infraštruktúry kľúčovej pre fungovanie mesta.

Projektová manažérka z oddelenia stratégie a projektov Magistrátu hlavné mesta SR Bratislavy Zuzana Aufrichtová zase uviedla, že projekt RESIN sa skončí v roku 2018 a na príklade vybraných miest, vrátane Bratislavy, sa bude dať poukázať na to, ako možno čo najlepšie využiť nástroje na tvorbu vhodných adaptačných opatrení, ktoré umožnia mestám odolávať nepriaznivým prejavom klimatických zmien.

Prvé pracovné stretnutie hlavných koordinátorov projektu z holandskej organizácie pre aplikovaný výskum Netherlands Organisation for Applied Scientific Research (TNO) so zástupcami mesta z Útvaru hlavnej architektky, oddelenia stratégií a projektov mesta, ako aj ďalších odborných oddelení magistrátu sa uskutočnilo začiatkom augusta na pôde magistrátu hlavného mesta.

Na pracovnom stretnutí sa zúčastnili aj zástupcovia z významného nemeckého inštitútu pre inovácie Fraunhofer, Katedry krajinnej ekológie z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave a sekcie pre zmenu klímy a ochranu ovzdušia z Ministerstva životného prostredia SR. „Projekt RESIN znamená pre Bratislavu obrovský benefit v podobe prístupu a participácie na najmodernejších vedeckých metódach ako stanoviť stratégie rozvoja, aké nástroje použiť proti zraniteľnosti miest, ktorým budú metropoly v budúcnosti čeliť,“ uviedla Skokanová.

Projekt sa zaoberá širokou škálou problematických oblastí miest vrátane zelenej infraštruktúry, klímy, vody, zdravia obyvateľstva, dopravnej infraštruktúry a manažmentu rizík. Cieľom projektu je definovanie nástrojov a metodík na podporu rozhodovania ohľadne zvyšovania odolnosti miest voči negatívnym vplyvom.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk