Bratislava zažije prvý ročník Austrálskeho festivalu filmov. Na čo sa môžu filmoví fajnšmekri tešiť?

babadook, austrálsky film

Začiatkom decembra sa v Bratislave uskutoční prvý ročník Austrálskeho filmového festivalu. V rámci podujatia, ktoré je recipročným projektom k Českému a slovenskému filmovému festivalu v austrálskych mestách, uvedú päť celovečerných filmov. Slovenská časť Aussie Film Festivalu sa uskutoční od 3. do 6. decembra v kine Mladosť a v kinosále Filmovej a televíznej fakulty VŠMU. Od 26. do 29. novembra bude festival hostiť pražská Lucerna.

Po minuloročnom úspešnom prvom ročníku festivalu v Prahe sme sa rozhodli uviesť austrálske filmy aj v Bratislave. Austrálsky filmový priemysel pomaly rastie a austrálske filmy možno vidieť na mnohých prestížnych festivaloch, ale, žiaľ, do slovenskej distribúcie sa nedostanú. Mnohí ľudia zo Slovenska a Česka navštívili, žili alebo pracovali v Austrálii, a verím, že si radi prídu pozrieť filmy z Austrálie. Tí, čo tam nikdy neboli, možno dostanú inšpiráciu vycestovať a zažiť niečo nezabudnuteľné, pretože Austrália je fascinujúca a jedinečná krajina,“ povedala producentka Aussie Film Festivalu Silvia Panáková zo spoločnosti Arina film production.

Riaditeľka festivalu Martina Vacková sa pri výbere zamerala najmä na nové austrálske filmy, o ktorých sa v uplynulom roku najviac hovorilo v súvislosti s tamojšou úspešnou kinematografiou.

Som rada, že sa nám podarilo získať úplne nové filmy ako Posledné taxi do Darwinu alebo Dcéra, ktoré mali medzinárodnú premiéru len teraz na jeseň v Benátkach alebo Toronte. Diváci v Prahe a Bratislave ich tak môžu vidieť v kine v rovnakom čase ako v Austrálii. Film Babadook získal titul Najlepší austrálsky film roku 2014, a pritom ho sami Austrálčania ani poriadne nepoznajú. Naopak, Papierové lastovičky patria u austrálskeho publika k návštevníckym hitom, komédia Malá smrť zas získava ceny publika takmer všade, kde sa premieta,“ prezradila.

Podujatie odštartuje vo štvrtok 3. decembra workshopom venovaným austrálskej filmovej produkcii na pôde Filmovej a televíznej fakulty VŠMU. Po jeho skončení premietnu krátke filmy. Slávnostné otvorenie, ktoré je naplánované na piatok v kine Mladosť, doplní projekcia road movie Posledné taxi do Darwinu (2015).

V sobotu 5. decembra sú na programe rodinná dráma Papierové lastovičky (2014) a dráma Dcéra (2015). Záverečný deň festivalu bude patriť psychologickému trileru Babadook (2014) a komédii Malá smrť (2014). Bližšie informácie o podujatí sú dostupné na webstránke www.aussiefilmfest.cz.

Informácie za organizátorov poskytla Zuzana Golianová.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk