Zvrat v streľbe na Zámockej ulici: Vrahom má byť tínedžer, ktorý nenávidel homosexuálov a pôvodne chcel zabiť premiéra

streľba na Zámockej ulici
Foto: SITA/Diana Černáková

Jednou z obetí vraždiaceho tínedžera bol mladý študent Matúš Horváth.

  • aktualizované 

Bratislavou otriasla v stredu 12. októbra ďalšia tragédia. Streľba na Zámockej ulici si vyžiadala životy dvoch obetí, jedna čašníčka bola zranená a previezli ju do nemocnice.

Mŕtvy strelec

Polícia dnes ráno informovala o ďalšom vývoji prípadu. Ako informovala na sociálnej sieti, ďalší útok strelca nehrozí, pretože ho vypátrala. Strelca však našli mŕtveho.

Medzi hlavné priority vyšetrovateľa prípadu streľby patrí zistenie motívu páchateľa. V teréne pôsobia uniformovaní policajti, pracujú však aj iní policajti.

Polícia ubezpečila, že zachováva nulovú toleranciu k akejkoľvek forme násilia, šikany či nenávisti. „Máme svoje hodnoty, za ktorými si vždy budeme stáť,“ dodala polícia.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic informoval, že vypočúvajú svedkov a vykonávajú ďalšie úkony, aby skutok mohol byť čo najkomplexnejšie vyšetrený. Pravdepodobným motívom tínedžera je nenávisť a všetko nasvedčuje tomu, že spáchal samovraždu.

Chcel zabiť premiéra

Vrahom má byť podľa webu aktuality.sk tínedžer Juraj K., ktorý strieľal pred podnikom Tepláreň. Motívom činu bola mladíkova nenávisť k homosexuálom, keďže v podniku sa stretáva LGBTI komunita.

Tínedžer sa k otrasnému činu priznal na sociálnej sieti a pôvodne chcel zabiť predsedu vlády. Jeho otec kandidoval za Harabinovu stranu Vlasť.

Pred vraždou zverejnil vyše 60-stranový manifest v angličtine, kde sa píše o Židoch, sionistoch či nadradenosti bielej rasy. Priznal i to, že bol šikanovaný a že sa zradikalizoval na stránke, kde spoločne komunikujú najmä americkí neonacisti a prívrženci hnutia QAnon.

Obeťou bol študent

Jednou z dvoch obetí bol Matúš Horváth, študent Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Vo vestibule historickej budovy na Šafárikovom námestí bude k dispozícii kondolenčná kniha.

Univerzita vyzvala na razantnejšie vymedzenie sa voči nenávisti. Na budove vidieť dúhovú vlajku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk