Bratislavská mestská časť Petržalka nastavuje kritéria pre prijímanie detí do materských škôl

škôlka, deti
Foto: ilustračné, SITA

Do dvoch rokov plánujú vytvoriť v Petržalke 16 nových tried pre materské školy.

Petržalský starosta Juraj Hrčka v utorok na tlačovej besede informoval, že odporúča riaditeľkám materských škôl prijímať deti, ktoré dovŕšia k 1. septembru tri roky veku a majú, ako aj ich rodičia, trvalý pobyt v Petržalke. Cieľom týchto odporúčaní je snaha, aby všetky petržalské deti mali svoje miesta v materských školách. Na tlačovej besede o tom informoval Juraj Hrčka.

Kompetencie prijímať deti majú zo zákona riaditelia materských škôl. „My sme riaditeľkám poslali list so štatistikami a naším odporúčaním, aby prijímali len petržalské deti a deti staršie ako tri roky. Riaditeľky sa podľa zákona rozhodujú samy, takže je to na nich,“ uviedol Hrčka. Podľa štatistík miestneho úradu dokáže Petržalka k 1. septembru prijať 850 detí, ale prihlásených je 1 620, takže na jedno miesto čakajú dve deti. „Urobili sme si štatistiku, že ak by sa do všetkých škôlok prijímali len petržalské deti a iba tie, ktoré k 1. septembru budú mať tri roky, tak na tých 850 miest nám pripadá 950 detí. Tým pádom by sme takmer deväť z 10 detí vedeli prijať,“ dodal Hrčka.

Návrh starostu vnímam pozitívne. V minulosti bolo len na rodičoch, akú materskú školu si vyberú a materská škola to musela rešpektovať bez ohľadu na to, či bývajú, alebo nebývajú v danej lokalite. Tým pádom sme my, riaditeľky a materské školy, boli vystavené určitému tlaku. Pre dieťa je najideálnejšie pokiaľ žije aj navštevuje materskú školu v rovnakej spádovej oblasti, pretože z psychologickeho hľadiska potrebuje mať pocit, že ide z rodinného prostredia na miesto, ktoré je blízko jeho domova,“ uviedla riaditeľka materskej škôlky na Holičskej ulici v Petržalke Zdenka Žigová.

Situáciu s materskými školami a umiestňovaním detí chce Petržalka riešiť hlavne rozširovaním kapacít v existujúcich materských školách. Nových 16 tried pre materské školy plánujú v najbližších dvoch rokoch vytvoriť v nevyužívaných školníckych bytoch. Podľa vyjadrenia starostu, otvoriť ďalšie triedy v už existujúcich školách vyjde lacnejšie. Takisto plánujú s petržalskými poslancami diskutovať o prípadných nadstavbách alebo prestavbách, v ktorých by mohli vzniknúť nové škôlky.

O prijatí alebo neprijatí do materských škôl sa žiadatelia dozvedia 14. júna.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk