Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Voda vodovodný kohútik pitná bratislavská vodárenská spoločnosť bvs
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
24. marca 2020 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Bratislavská vodárenská spoločnosť ubezpečuje, že voda z verejného vodovodu je bezpečná

Laboratórium BVS aj v tejto mimoriadnej situácii vykonáva kontrolu kvality dodávanej pitnej vody z vodárenských objektov.

Voda z verejného vodovodu je podľa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) bezpečná. „Podľa všetkých dostupných informácií je šíriaci sa koronavírus veľmi citlivý na dezinfekciu na báze chlóru, ktorá sa bežne pridáva do pitnej vody. Pitná voda z kohútika tak nemá potenciál stať sa prenášačom vírusu. Navyše spôsob ťažby vody z podzemných studní, ktoré využíva BVS, je z tohto pohľadu mimoriadne bezpečný, pretože voda prechádza podložím a počas tohto procesu sa prirodzene čistí. Ľudia sa preto nemusia báť používať vodu z verejných vodovodov,“ agentúru SITA o tom informoval riaditeľ komunikácie v BVS Peter Podstupka.

Koronavírus je podľa aktuálne dostupných informácií na dezinfekciu chlórom ešte citlivejší ako viaceré patogény, ktoré sa z vody týmto spôsobom bežne odstraňujú. Laboratórium BVS aj v tejto mimoriadnej situácii vykonáva kontrolu kvality dodávanej pitnej vody z vodárenských objektov, a to v legislatívne predpísanom rozsahu sledovaných ukazovateľov kvality pitnej vody.

Tieto fakty okrem Úradu verejného zdravotníctva potvrdila aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá navyše zdôraznila, že doteraz nebola pitná voda ani v jednom prípade potvrdená ako zdroj prenosu tohto ochorenia.

Maximálne bezpečná voda

Chcem uistiť verejnosť, že sme spravili všetky potrebné preventívne opatrenia, aby sa ľudia mohli spoľahnúť na to, že voda, ktorú pijú a používajú na umývanie rúk, je maximálne bezpečná,“ povedal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Peter Olajoš.

Opatrenia, ktoré BVS prijala na boj proti koronavírusu, sú preto sústredné hlavne na ochranu svojich zamestnancov tak, aby boli vytvorené personálne zálohy v prípade nárastu chorobnosti. BVS preto už týždeň funguje v krízovom personálnom režime. V maximálne možnej miere je využívaný home office.

Preventívne opatrenia

Preorganizovali sa zmeny na technických objektoch tak, aby sa minimalizovalo prípadné šírenie nákazy alebo sa vyškolil ďalší personál na obsluhu kľúčových činností v BVS. V rámci týchto opatrení by prichádzalo do úvahy napríklad aj operatívne nasadenie ľudí naprieč regiónom BVS alebo optimalizácia pracovných postupov tak, aby ich v prípade potreby mohli vykonávať aj menej početné skupiny zamestnancov,“ dodal riaditeľ komunikácie v BVS Peter Podstupka.

BVS chce okrem týchto preventívnych opatrení rokovať s príslušnými inštitúciami o tom, aby boli v prípade podozrenia na koronavírus zamestnanci vodární ako dodávateľ strategickej komodity testovaní prioritne. Cieľom je garantovať bezpečnú dodávku vody aj v prípade nárastu chorobnosti.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X