Bratislavské krimi prípady: Ondrej Rigo si vyslúžil prezývku nočný vrah, ženy desí dodnes spoza mreží

Bratislavské krimi prípady, Ondrej Rigo
Foto: Youtube - koláž Bratislavadeň

Brutálny vrah Ondrej Rigo vyčíňal začiatkom 90. rokov v uliciach Bratislavy a má na svedomí niekoľko vrážd žien. Medzi jeho obeťami je aj 15-ročný chlapec.

Vitajte pri treťom dieli Bratislavských krimi prípadov. Zameriavajú sa na mapovanie zločincov či vrahov z Bratislavy a okolia, ktorých sa podarilo usvedčiť a odhaliť ich zločiny. Druhý diel nájdete na tomto odkaze.

Pred desiatkami rokov sa všetky Bratislavčanky báli nočného vraha, pretože nevedeli, kedy zaútočí a hlavne na aký typ žien – jeho obete mali od 21 do 80 rokov. Vraždy, ktoré Rigo spáchal, desia dodnes. Upozorňujeme, že v článku sú fotografie nevhodné pre citlivé povahy a maloletých.

Rigove prvé obete

Medzi rokmi 1990 – 1992 prišlo v Mníchove, Amsterdame a Bratislave k deviatim vraždám žien a jednému pokusu o vraždu. Rigo si za obete vyberal ženy, zabil však aj jedného chlapca. Najstaršia obeť mala 88 rokov a najmladšia 22 rokov. Rigo spáchal najviac vrážd v Bratislave.

Zaujímavé je, že Rigo bol pred spáchaním vrážd jedenásťkrát súdne stíhaný. Jeho prvou obeťou bola 40-ročná Helena a zabil ju v prízemnom byte v Mníchove. Vrah si priniesol so sebou železnú tyč a ubil ňou spiacu ženu. Po vražde mal s mŕtvolou pohlavný styk, pri odchode z bytu nič nevzal a tyč odhodil pod okno.

Bratislavské krimi prípady, Ondrej Rigo
Byt zavraždenej Heleny. Foto: Youtube

Rigo pokračoval vraždou 28-ročnej Ilky v rovnakom meste. Podobne ako pri prvej obeti, ako vražedný nástroj použil železnú tyč, žene vrazil do krku skrutkovač a vykonal na jej tele súlož. Z bytu ukradol zlatú retiazku, prívesky a marky. Tyč nechal na mieste činu. Nemecká polícia našla v byte zavraždenej pánsku ponožku a neskôr sa ukázalo, že ju Rigo použil ako rukavicu, aby zamaskoval odtlačky prstov.

Rigo odišiel do Amsterdamu za sestrou, kde spáchal tretiu vraždu. Jeho ďalšou obeťou bola 56-ročná Mária, ktorá žila taktiež v byte na prízemí. Ženu počas spánku ubil dlaždicou, telo vyzliekol a mal s ním pohlavný styk. Následne ukradol fotoaparát, hodinky a iné predmety. Druhý deň odišiel do Bratislavy, kde opäť vyčíňal.

Bratislavské krimi prípady, Ondrej Rigo
Vrah Ondrej Rigo. Foto: Youtube

Výber obetí v prízemných bytoch

Z predošlých vrážd si Rigo vytvoril „manuál“, ktorého sa držal a mal pri zabíjaní už svoju taktiku. Za obete si vyberal ženy v prízemných bytoch, s ktorými mal po vražde pohlavný styk a z bytu kradol predmety.

Najstaršou obeťou vraha bola 88-ročná Terézia a zabil ju v domove dôchodcov na Pažítkovej ulici. Polícia na mieste činu našla ohorky cigariet, pod balkónom v tráve holandské mince a zaistila aj odtlačky obuvi. Rigo zrejme do domova dôchodcov vnikol cez železné oplotenie, dostal sa do areálu a vybral si izbu na prízemí s pootvorenými oknami.

Bratislavské krimi prípady, Ondrej Rigo
Telo 88-ročnej dôchodkyne. Foto: Youtube

V januári 1991 Rigo na Plynárenskej ulici opäť vraždil. Za obete mu padli 39-ročná Anna a jej syn 15-ročný Juraj. Obaja spali v prízemnej časti ubytovne a Rigo vnikol dnu cez pootvorené okno. Rigo našiel v areáli ubytovne drevený kôl, ktorým obete následne zavraždil. Annu pohlavne zneužil a z izby odcudzil peniaze aj šperky.

Bratislavské krimi prípady, Ondrej Rigo
Anna a jej syn Juraj. Foto: Youtube

Rigova chuť zabíjať neutíchala a časové intervaly medzi vraždami sa skracovali. Keď prišla 31-ročná Jana domov, vrah už na ňu striehol. V záhrade našiel motyku a čakal, kým Jana zaspí. Po vniknutí oknom ju začal mlátiť do hlavy motykou a drevená násada sa zlomila na polovicu. Druhou polovicou násady sa Jana snažila brániť, čo vraha prekvapilo. Po Rigovi hodila dokonca stoličku a bránila sa až do doby, kým sa vrah rozhodol utiecť. Vďaka svedectvu Jany pátranie po vrahovi napredovalo.

Bratislavské krimi prípady, Ondrej Rigo
Najmladšou obeťou Riga bol 15-ročný chlapec. Foto: Youtube

Rigo si po tejto skúsenosti vyberal obete pozornejšie. Po troch mesiacoch zavraždil 80-ročnú Helenu v prízemnom byte, pohlavne ju zneužil a ukradol cennosti. Polícia mala čoraz viac zaistených stôp, odhalila taktiež štruktúru DNA vraha zo spermií na tele obetí.

Bratislavské krimi prípady, Ondrej Rigo
K Henriete vnikol dnu vrah cez okno vpravo. Foto: Youtube

V júli 1991 na Štefanovičovej ulici hrala večer na gitare pri otvorenom okne 21-ročná Henrieta. Rigo dobil Henrietu v spánku, vykonal na nej súlož, ukradol z izby hodinky a utiekol. Mladú ženu našli ráno ešte živú, no v nemocnici po 18 dňoch zomrela. V marci 1992 vraždil Rigo poslednýkrát a za obeť si vyhliadol 67-ročnú Matildu.

Bratislavské krimi prípady, Ondrej Rigo
Matilda bola Rigovou poslednou obeťou. Foto: Youtube

Usvedčenie Riga a súd

Polícia zatkla Riga pred poslednou vraždou, no prepustila ho. Po vražde Matildy ho opäť zatkli, no trval na svojej nevine a každý skutok mu musel byť dokázaný. Metóda dokazovania analýzou DNA sa začiatkom 90. rokov len rozbiehala a pre sériu vrážd bola kľúčovou. Analýzy ukázali, že Rigova krvná skupina sa zhoduje s tou v spermiách na telách obetí.

Na miestach činu neboli nikdy nájdené odtlačky prstov. Rigo si vyzul topánky, natiahol na ruky ponožky a pohyboval sa po bytoch obetí. Usvedčiť sa ho podarilo aj vďaka odtlačkom topánok, ktoré sa zhodovali s tými na miestach vrážd – topánky s jedinečným dezénom si Rigo doviezol z Nemecka a v Česko-Slovensku sa vôbec nevyrábali.

Rigovi podľa odborníkov chýbala empatia a prevládal v ňom citový chlad, čo mohlo byť dôvodom, prečo sa nikdy k trestným činom nepriznal. Vrah dostal za svoje skutky doživotie, ktoré si odpykáva v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Leopoldove.

V roku 2018 Rigo požiadal o podmienečné prepustenie z väzenia. Napokon však svoju žiadosť stiahol a súd nestanovil termín verejného zasadnutia. Rigo má v súčasnosti 66 rokov.

Bratislavské krimi prípady, Ondrej Rigo
Rigo počas súdneho pojednávania. Foto: Youtube

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk