Bratislavské krimi prípady: Škrtič žien Štefan Pantl viedol dvojitý život a ťažko niesol odmietnutie ponuky na sex. Kryla ho vlastná manželka

Štefan Pantl
Foto: RTVS, Najväčšie kriminálne prípady Slovenska, Gettyimages - koláž BratislavaDen.sk

Štefan Pantl si vyslúžil prezývku bratislavský škrtič žien. Odmietanie od žien nezvládal a vtedy sa prejavila jeho pravá stránka, ktorú ukrýval pred svojou rodinou a priateľmi. Niektoré ženy „iba“ znásilnil, ďalšie dve však dopadli oveľa horšie. 

Vitajte pri siedmom dieli Bratislavských krimi prípadov. Zameriavajú sa na mapovanie zločincov či vrahov z Bratislavy a okolia, ktorých sa podarilo usvedčiť a odhaliť ich zločiny. Šiesty diel nájdete na tomto odkaze.

Pred desiatkami rokov sa diali v uliciach Bratislavy brutálne zločiny, aj keď naše staré mamy zvykli hovorievať, že v čase socializmu bolo viac poriadku a menej zločincov. Štefan Pantl z Bratislavy, známy ako bratislavský škrtič, vzal život dvom mladým ženám, ktoré si pred smrťou prešli peklom. Jeho chúťky sa prejavili v momente, keď ostal so ženami sám.

Otec a manžel

Štefan prišiel na svet v roku 1954 v Bratislave. Mal ďalších štyroch súrodencov. Bol ženatý a mal syna. Pracoval ako mechanik meracích a regulačných prístrojov v spoločnosti Slovnaft. Javil sa na prvý pohľad ako normálny chlap s rodinou a dobrou prácou, avšak zdanie klamalo.

Za zmienku stojí fakt, že v jeho rodine neboli diagnostikované žiadne duševné choroby, a to dokonca ani alkoholizmus. Napriek tomu ho odborníci charakterizovali ako agresívneho muža so psychopatickou osobnosťou. Viedol dvojitý život a keď neobťažoval ženy, venoval sa rodine.

Štefan Pantl
Štefan Pantl pri zatknutí. Foto: RTVS, Najväčšie kriminálne prípady Slovenska

Na políciu nikdy nedorazila

Ako nebezpečený muž sa ukázal na narodeninovej oslave Anny v podunajskobiskupickej časti Dolné hony. V byte sa nachádzali ďalší kamaráti Anny a rozhodli sa, že pôjdu do neďalekého obchodu kúpiť víno. Oslávenkyňa ostala s 24-ročným Štefanom sama.

Dozvedel sa, že Anna žije sama a nemá manžela. Aby „prelomil ľady“, zaklamal, že aj on je rozvedený a cíti sa sám. Následne ju požiadal, aby sa s ním vyspala. Annu jeho ponuka zaskočila a rázne ho odmietla. Štefana odmietnutie nahnevalo a zamieril do kuchyne, kde našiel nôž. Vrátil sa s nožom k Anne a pritlačil jej ho na krk s tým, aby s ním išla do spálne.

Anna povedala, že nech ju radšej zabije, ale nevyspí sa s ním a že jej kamaráti dosvedčia, kto bol jej vrahom. Štefan v zlosti odvrkol, že zabije všetkých. V tej chvíli sa vrátili do bytu kamaráti. Anna im všetko povedala a nahnevaný kamarát vyhodil Štefana z bytu. Oslávenkyňa bola rozhodnutá ísť celý incident nahlásiť na políciu, ktorá bola len 10 metrov od jej domu. Neprehovorili ju ani kamaráti, aby sa na políciu vybrala ráno.

Na policajnú stanicu však mladá žena nikdy nedorazila. V polovici cesty si všimla, že ju Štefan prenasleduje. Dolapil ju a vyhrážal sa jej, že ak ho nahlási, zabije ju a jej najbližších. Hlavu jej udieral o železné zábradlie. Anna skončila ďalší deň s rozbitou hlavou u lekára, avšak pravdu, ako sa jej úraz stal, neprezradila.

Nalákal kamarátky do bytu

Situácia s Annou nebola jediná, v ktorej vyplávali na povrch Štefanove nebezpečné chúťky. V roku 1978 pri kúpalisku Lido zbil a znásilnil spolužiačku svojej sestry. Spoznal ju vo vinárni a rozhodol sa ju odprevadiť domov. Pri kúpalisku ju začal obťažovať, no žena sa bránila a odmietnutie niesol ťažko.

O rok neskôr sa pokúsil znásilniť nočnú recepčnú, ktorá pracovala v hoteli Krym. Podarilo sa jej vybehnúť na ulicu a kričala o pomoc. Štefan sa zľakol a utiekol.

V septembri 1979 sa dve kamarátky z ubytovne, Oľga a Vlasta, vybrali po práci do mesta za zábavou. V pivárni Ponorka popíjali s kamarátmi víno a po záverečnej sa presunuli do kaviarne Krym. V kaviarni sedel aj Štefan a všimol si dve kamarátky. Netrvalo dlho a pripojil sa k ich stolu. Štefanovi sa páčila hlavne Vlasta a prehováral ju, aby s ním išla na víno do jeho nového bytu na Bezručovej ulici. Vlasta súhlasila pod podmienkou, že pôjde aj jej kamarátka.

Štefan nalieval dievčatám v byte víno. Oľga po chvíli zaspala na gauči v obývačke. Vlasta bola tiež už unavená a ľahla si do spálne. Štefan vošiel do spálne a požiadal Vlastu, aby sa s ním vyspala, avšak mladá žena ho odmietla a tvrdo zaspala. Nepochodil ani u Oľgy. Nahnevaný muž sa osprchoval, obliekol si župan a opasok zo županu si nechal v rukách. Opaskom uškrtil Oľgu a strhol jej retiazku z krku.

Štefan Pantl
Byt na Bezručovej ulici. Foto: RTVS, Najväčšie kriminálne prípady Slovenska

Vlasta spala vo vedľajšej izbe a zobudila sa na Štefanove dotyky. Začala sa brániť a strhla sa medzi nimi bitka. Štefan ju premohol a niekoľkokrát znásilnil. Potom ju doviedol do obývačky a donútil, aby sa dotýkala intímnych miest mŕtvej kamarátky. Vlastna sa na jeho príkaz mala obliecť, uviazal jej okolo krku opasok a vybrali sa na chladný vzduch rannej ulice.

Prišli u Umelke, kde bol v tej dobe železničný násyp. Vlaste sa podarilo udrieť Štefana do brucha a rozbehla sa preč. Po pár metroch však zakopla, vďaka čomu ju chytil násilník. Štefan ju palicou, ktorú našiel na zemi, zadusil. Palicu jej následne strčil niekoľkokrát do vagíny. Nehybné telo okradol. Telo Oľgy odniesol taktiež k železničnému násypu. Štefan všetky nepotrebné veci žien hodil do Dunaja a vrátil sa do svojho starého bytu k rodine. Svojej žene daroval retiazku zavraždenej Oľgy.

Dolapenie a trest smrti

Dve mŕtve telá sa našli po dvoch dňoch. Vyšetrovatelia postupovali rýchlo a zistili, že zaškrtené ženy trávili v osudný večer čas v kaviarni s niekoľkými mužmi. Všetky stopy viedli k Štefanovi.

O smrti mladých žien sa v Bratislave veľa hovorilo a z prípadu sa stala senzácia. Štefana prepadla panika a uvažoval nad tým, že emigruje. Napokon sa svojej žene priznal k vražde. Tvrdil, že na vraždu Oľgy ho naviedla Vlasta a potom mu pomohla Oľgino telo odpratať. Musel ale tiež zabiť Vlastu. Následne spolu so ženou plakali a mali sex.

Štefan poprosil manželku, aby skryla župan a odniesla ho do starej práčovne. Vyšetrovatelia zatkli Štefana hneď na druhý deň. Zaujímavé je, že pri výpovedi ho kryla vlastná manželka. Tvrdila, že v osudnú noc bol jej manžel s ňou a synom.

Polícii sa Štefan priznal. Svoju výpoveď zmenil asi 20-krát a neustále prichádzal s novými podrobnosťami vrážd. Znásilnenie a vraždu dievčat vnímal ako čin, ktorý potvrdzoval jeho mužnosť. Za svoje činy bol odsúdený na trest smrti. Popravili ho v apríli 1981.

Štefan Pantl
Pantl ukazoval, ako zavraždil ženu. Foto: RTVS, Najväčšie kriminálne prípady Slovenska

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk