Bratislavské ľadové medvede sa otužujú viac ako 20 rokov. Predseda združenia bol za 20 rokov chorý len raz

ľadové medvede Bratislava
Foto: Facebook/ Ľadové Medvede - koláž Bratislavadeň

Najvhodnejším časom, kedy začať praktizovať otužovanie, je na jeseň. Ide o dlhodobý proces a ľudské telo si na chlad zvyká postupne.

Milovníci zimného plávania sú aj v Bratislave a združuje ich OZ Ľadové medvede. Združenie vzniklo v roku 2000 z iniciatívy skupiny bratislavských otužilcov pod vedením Jozefa Makaia.

Ak vás zaujíma viac zo života ľadových medveďov z hlavného mesta, začínajte sa do dnešného článku. O aktuálnej zimnej sezóne či radách, ako na správne otužovanie, sme sa rozprávali s predsedom združenia Ladislavom Pečenkom.

Pravidelne na Zlatých Pieskoch

V začiatkoch fungovania mal klub približne 20 členov, ktorí chodili po Slovensku a snažili sa šíriť povedomie o otužovaní. Jedným z prvých úspešných členov bol Zoltán Makai, ktorý ako prvý Slovák preplával kanál La Manche sólo. Postupne sa pridávali ďalšie úspechy, ako napríklad preplavby Gibraltáru, absolvovanie zimných plaveckých súťaží v zahraničí a pod.

Momentálne tvorí združenie približne 50 členov. Pravidelné stretnutia bývajú každú nedeľu o 9.00 hod. na Zlatých Pieskoch. „Sme verní odkazu starých otužilcov, ktorí uznávali plávanie v ľadovej vode bez ochranných pomôcok, považovali túto aktivitu za šport. Postávanie vo vode v rukaviciach, tak ako je to momentálne módnym trendom, nie je pre nás,“ doplnil predseda združenia.

ľadové medvede Bratislava
Pravidelné kúpanie na Zlatých Pieskoch. Foto: Facebook/ Ľadové Medvede

Bratislavské ľadové medvede nezaháľajú s plávaním ani v lete, kedy si vyberajú okolité jazerá podľa toho, kde aký člen býva. Jadro klubu tvoria otužilci aj s 20-ročnou „praxou“. Veľa nových členov priniesla pandémia.

Začiatkom januára sa mal konať 22. ročník plávania v Dunaji, známy ako Memoriál Jozefa Makaia. Zimní plavci však nevyštartovali, dôvodom boli zakotvené veľké výletné lode na bratislavskej strane Dunaja. V hre je náhradný termín (koniec januára) a bude sa štartovať na petržalskej strane.

ľadové medvede Bratislava
Kúpanie v zasnežený deň nesmie chýbať. Foto: Facebook/ Ľadové Medvede

Rady k otužovaniu

Ak sa chcete pridať medzi ľadové medvede, počkajte si na jeseň. Ide totiž podľa Pečenku o najvhodnejší čas, kedy sa začať učiť správne otužovať. Ideálne je začať už v lete s pravidelným pobytom vo vode, napríklad chodiť plávať každý týždeň za každého počasia.

Pri domácom sprchovaní nepoužívajte vodu teplejšiu ako 37 stupňov Celzia, pretože to môže narušiť proces otužovania a zapríčiniť prechladnutie. Pre začiatočníkov je vhodné, aby sa denne sprchovali studenou vodou – začnite vlažnou vodou a postupne ju ochladzujte. Po otužení sa treba vyhýbať nadmernému príjmu tukov v akejkoľvek forme, dopĺňajte pravidelne tekutiny a minerály. Z vitamánov je vhodné zamerať sa na A,B,C,D a E, tiež príjem uhlohydrátov.

Medzi najčastejšie chyby začiatočníkov patrí podľa predsedu združenia príchod na jazero počas novembra alebo decembra, pričom sú vo vode 10 až 20 minút. Organizmus týchto otužilcov nie je na chlad vôbec pripravený. Zbytočne si poškodzujú zdravie, čo sa môže prejaviť o pár rokov v podobe chronických respiračných ochorení.

Ako chybu vníma tiež státie vo vode s rukavicami na rukách. Otužovanie má byť vystavovanie organizmu chladu a nie si chrániť ruky. V studenej vode je lepšie plávať, pretože pohyb a práca svalov prospieva organizmu viac, ako nečinnosť v podobe státia.

ľadové medvede Bratislava
Plavci si vyberajú na otužovanie rôzne lokality. Foto: Facebook/ Ľadové Medvede

Zdravý ako rybička

O otužovaní je známe, že pomáha budovať imunitný systém. Predseda združenia tvrdí, že ak sa dodrží pravidelnosť plávania počas celej zimy (aspoň dvakrát týždenne), prvé pozitívne účinky by ste mali pocítiť za 2 až 3 roky. Otužovanie je dlhodobý proces a nedá sa nijako urýchliť.

„Otužujem sa už 19 rokov, rok predtým som sa už na pobyt v ľadovej vode chystal studenými sprchami, t. j. dokopy 20 rokov. Za ten čas som bol chorý raz… Mal som horúčku 2-3 dni a prešla ma aj bez liekov, nebodaj dnes tak populárnych antibiotík,“ opísal Pečenka.

Imunite nepomáha ani nadmerné vrstvenie oblečenia v zimných mesiacoch. „Organizmus ´sfajnovie´ a je náchylnejší na ochorenia,“ uzavrel.

ľadové medvede Bratislava
Kúpanie v Dunaji. Foto: Facebook/ Ľadové Medvede

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk