Bratislavskí starostovia: „Odmietame rušenie mestských častí, sú to jedinečné identity Bratislavy.“

Bratislavskí starostovia sa oficiálne vyjadrili
Foto: Facebook/ Dárius Krajčír - starosta Devínskej Novej Vsi, Ján Hrčka, Martin Chren - starosta Ružinova

Starostia bratislavských mestských častí sa oficiálne vyjadrili na margo novej reformy samosprávy, podľa ktorej sa majú rušiť mestské časti.

V pondelok 5. októbra predstavilo Ministerstvo financií Slovenskej republiky nový balík reformných opatrení. Vyplýva z nich, že Košice a Bratislava by mali prísť o svoje mestské časti.

Starostovia sú proti

„Reformu samosprávy ako takú neodmietame. Čo odmietame, je rušenie mestských častí v Bratislave. Mestské časti predstavujú jedinečné identity Bratislavy tak, ako ju poznáme a sú jej neoddeliteľnými súčasťami,“ zhrnula vyhlásenie starostov za Bratislavu PR managerka Patrícia Somorovská.

Pre starostov je nepochopiteľné, že nové opatrenia nepočítajú so zlučovaním stoviek malých obcí, no navrhujú napríklad zrušiť veľké mestské časti ako Petržalku či Ružinov. Mestské časti fungujú efektívne, mnohé z nich sú väčšie než okresné a niektoré krajské mestá.

„Zánik mestských častí by viedol ku vzdialeniu správy vecí verejných od občanov a k oslabeniu princípu subsidiarity,“ dodala Somorovská.

Starostovia si myslia, že by mala prebehnúť diskusia o posúdení kompetenčného nastavania a vzťahov miestnej štátnej správy, samosprávy a samosprávneho usporiadania na úrovni krajov. Diskusie by sa radi zúčastnili a prispeli do nej svojimi skúsenosťami.

Myslíte si, že je dobrý nápad zrušiť mestské časti Bratislavy?

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk