Bratislavskí záchranári prosia o pomoc: Vedenie od nich chce zabitie rybičiek v akváriách

Kolaz bratislava pomoc zachranari.jpg
Foto: ilustračné, GettyImages/ www.facebook.com - koláž BratislavaDen.sk

Vedenie chce zrušenie akvárií kvôli šetreniu energiami. Podľa zdravotníkov však ide o nehumánny krok a zároveň sú pre nich akváriá dôležitou súčasťou pracoviska a psychohygieny.

Záchranári zo Záchrannej zdravotnej služby Bratislava sa na Slobodu zvierat obrátili so zvláštnou otázkou: „Chcem Vás požiadať ako môžeme legálne utratiť akváriové rybičky?“ Sami vedia, že ide o zvláštnu požiadavku, preto sa k situácii rozpísali.

Takmer každá z 94 staníc Záchrannej zdravotnej služby Bratislava má akváriá. Ide o relax a psychohygienu záchranárov počas ich ťažkých služieb a vyčerpávajúcej práci. Problém nastáva vo chvíli, keď ich vedenie žiada o zrušenie akvárií. Dôvodom má byť ťažká doba a šetrenie energiami. V rámci šetrenia už na staniciach pristúpili k zníženiu teploty vykurovania. Teplota má byť maximálne 19 – 20 stupňov.

Výzva vedenia má byť dokonca doplnená trestom pre všetkých zamestnancov ZZS Ba, kde nerešpektovali zrušenie akvárií. Plánujú im odobrať osobné príplatky.

Záchranári už so žiadosťou o povolenie prevádzkovať ich akváriá naďalej kontaktovali aj Ministerstvo zdravotníctva SR. Zatiaľ im však nik neodpovedal. Taktiež sa snažili zachrániť rybičky tak, že vedeniu navrhli platby za energie z vlastného. Neuspeli ani s týmto návrhom.

Záchranári ani Sloboda zvierat nevie, čo s rybičkami, ak naozaj budú musieť záchranári akváriá zrušiť. Ide o stovky rýb v desiatkach akvárii. Pre Startitup sa vyjadrila koordinátorka Slobody zvierat Silvia Čaňová: „Nevieme si celkom predstaviť náhradné riešenie v podobe darovania, odpredaja rýb či celých akvárií. Kto by mal kapacitu sa ich ujať? Rovnako považujeme za absurdné a nehumánne ryby usmrtiť, obzvlášť keď zamestnanci o akváriá veľmi stoja, pretože sú pre nich istou formou psychohygieny, dokonca sa ponúkli uhradiť náklady za energie, keďže dôvodom rušenia malo byť šetrenie.“

Pre portál Aktuality.sk sa k situácii vyjadrila vedúca oddelenia komunikácie Darina Schreková, ktorá skonštatovala, že vo vedení nastali od Nového roka zmeny. Nová riaditeľka má podľa nej v pláne iniciovať dialóg o problematike rušenia akvárií. „Jej snahou bude nájsť riešenie prijateľné pre všetkých zúčastnených. Akákoľvek prítomnosť zvierat a živočíchov na pracovisku podlieha v každej organizácii vopred dohodnutým pravidlám,“ vyjadrila sa pre portál.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk