Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Komare premnozenie postrek bsk gettyimages.jpg
Foto: ilustračné, GettyImages
21. augusta 2020 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Bratislavský magistrát liahniská komárov monitoruje a likviduje biologickými postrekmi

Magistrát využíva na boj s komármi biologický postrek a monitoruje liahniská.

Bratislava denne monitoruje liahniská komárov. Uviedla to hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová. „V boji s komármi sa mohlo mesto rozhodnúť pre cestu chemického alebo biologického postreku. Chemický postrek sme zavrhli, keďže je dokázané, že účinky týchto látok majú vážne škodlivé dopady na zdravie ľudí a hubia aj iné druhy živočíchov,“ vysvetľuje mesto.

Chemický postrek v chránených oblastiach – v Lužných lesoch, Malých Karpatoch alebo na Devínskej kobyle, ktoré sú okrem záplavových území zároveň hlavnými liahniskami, je pre mesto neakceptovateľný a v prípade lokalít s najvyšším stupňom ochrany ho zákon ani neumožňuje.

Biologický postrek

Mesto sa rozhodlo pre biologický postrek prostriedkom BTI, ktorý je šetrný k zdraviu ľudí aj k životnému prostrediu, a aplikujú ho tiež v Rakúsku, ktoré čelí rovnakému problému. Chemický postrek ničí komárov, zatiaľ čo biologický ničí larvy skôr, ako sa z nich komáre vyvinú.

Aby bol biologický postrek účinný, je potrebné systematicky monitorovať liahniská a aplikovať ho vtedy, keď sú komáre v štádiu larvy. To presne naši odborníci robia a za posledný mesiac sme tak vykonali 83 monitoringov rizikových lokalít,“ vysvetľuje magistrát a dodáva, že sa im tak podarilo stlmiť premnoženie komárov v záplavových územiach, keď sa na konci júla z dôvodu zvýšenej hladiny vyliali viaceré vodné toky.

Systematický monitoring

Vďaka systematickému monitoringu sme v posledných týždňoch zachytili aktívne liahniska a ihneď vykonali 18 zásahov s BTI v rôznych mestských častiach. Kontroly týchto zásahov potvrdili ich účinnosť, v mnohých prípadoch bolo zlikvidovaných až 100 percent lariev,“ podotkol magistrát a dodal, že aktuálna vlna komárov má životnosť približne tri týždne a tie biologicky už nie je možné vyhubiť.

Ale tak ako doteraz, naďalej monitorujeme liahniská a budeme aplikovať biologický postrek, keď sa vyskytnú ďalšie aktívne liahniská,“ doplnilo mesto.

Kalamitný stav

Objavujú sa ankety a žiadosti, aby mesto voči komárom zasiahlo, inak ako chemicky, to ale možné nie je,“ vysvetľuje magistrát a dodáva, že mestské časti môžu požiadať príslušné úrady o povolenie v prípadoch vyššieho stupňa ochrany o chemický postrek a hlavné mesto im nebude prekážkou.

Treba však v tejto súvislosti doplniť, že ak aj úrady kalamitný stav vyhlásia a chemický postrek povolia, nebude možné ho aplikovať v mnohých chránených územiach, kde sa väčšina liahnisk komárov práve nachádza a bude sa aplikovať prevažne v intravilánoch, kde sú tieto zdraviu škodlivé látky v priamom kontakte s obyvateľmi,“ uzavrelo mesto.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X