Bratislavský Muž s cylindrom naozaj žil

Socha Muž s cylindrom
Socha Muž s cylindrom. Foto: Facebook

Pokiaľ prechádzate ulicami Bratislavy, nepochybne poznáte čumila, muža s cylindrom či Napoleona. Práve muž s cylindrom je však postavou, ktorá v Bratislave v podobe sochy musela vzniknúť. Veď takmer 40 rokov v uliciach Bratislavy naozaj žil muž, ktorý mu bol predlohou.

Schöne(r) Naci, inak rodený ako Ignác Lamár, sa narodil v roku 1897 v Petržalke. Hovorí sa, že mu milovaná Žanetka utiekla spred oltára, a to ho zmenilo na neobyčajného človeka. Hoci to nikto nedokáže potvrdiť, pravdou je, že bol neobyčajným, skromným, chudobným, no i tak stále slušne oblečeným a slušným k ženám.

Vždy upravený v čistom odeve s cylindrom na hlave zdravil ženy, prípadne pánov, s kýmkoľvek sa pustil do reči a pokiaľ nemal nikam namierené, pokojne sa pristavil na rozhovor s kýmkoľvek. Práve jeho srdečná povaha spôsobila, že sa stal neodmysliteľnou súčasťou ulíc starej Bratislavy. Za úsmevom v skutočnosti schovával mnoho nešťastia, tragédií a nie príliš úsmevných zážitkov.

Socha Muž s cylindrom
Socha Muž s cylindrom. Foto: Facebook

Schöne Náci nebol chudobný vlastnou vinou. Jeho matka utiekla s milencom, otec to nezvládol a po dvoch rokoch zomrel. Majetok rozobral štát, exekúcie a podobne. Svoj výzor šľachtica získal vďaka obleku, ktorý venovala grófka Náriová jeho otcovi. Bol mu trochu veľký, ale jemu, ani nikomu vonku, to neprekážalo.

Zomrel ako 70-ročný na tuberkulózu v Lehniciach. Pred pár rokmi mu však vytvoril akademický sochár Juraj Meliš sochu v životnej veľkosti, ktorú nainštalovali pri Hlavnom námestí ku kaviarni Mayer. So zdvihnutým klobúkom tam stále zdraví všetkých ľudí na ulici. Jeho polohu na chodníku posilňuje podstavec, ktorý sa ho snaží udržať na mieste. Opakovane sa totiž na neho vešajú šialenci, grázli sa ho snažia poškodiť, a tak nemá pokoj aj napriek tomu, že jeho úlohou je naďalej tešiť ľudí.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk