Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peniaze
Foto: ilustračné, pixabay.com
13. mája 2020 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Bratislavský samosprávny kraj počíta straty, v dôsledku pandémie príde o osem miliónov eur

Kraj predložil návrh na úsporné opatrenia, rozhodnú o tom poslanci na konci mesiaca.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) príde v dôsledku pandémie kronavírusu o osem miliónov eur. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman a dodala, že o tom, kde tieto výpadky vykryť, rozhodnú na konci mesiaca krajskí poslanci.

Inštitút finančnej politiky vydal prognózu, podľa ktorej BSK čaká výpadok daňových príjmov vo výške osem miliónov eur. Aby sme však mohli naďalej fungovať a poskytovať obyvateľom kraja všetky dôležité služby, musíme pristúpiť k úprave rozpočtu a niektoré plánované aktivity odložiť,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba a dodal, že kraj predložil poslancom návrh, ktorý počíta s tromi oblasťami úspor – s presunom plánovaných investičných projektov, regulovaním dotačných prostriedkov a s úsporami v prevádzke.

Úprava rozpočtu

Pôvodne schválený rozpočet BSK na rok 2020 počítal s daňovými príjmami vo výške 104,5 milióna eur, no už v apríli bol pre pandémiu výber daní nižší o 6 percent.

Samosprávne kraje nemajú vlastné nástroje na výber peňazí, preto sú závislé na výbere daní z príjmov fyzických osôb,“ vysvetľuje kraj a navrhuje upraviť svoj rozpočet. Presun peňazí sa týka desiatich programov rozpočtu zo štrnástich.

O viac ako jeden a pol milióna eur navrhuje BSK znížiť výdavky v rámci spolufinancovania projektov EÚ. Tie sa presunú do ďalších rokov a niektoré aktivity, ktoré mali byť uskutočnené v tomto roku, sa nebudú realizovať vôbec. „Posunutím realizácie niektorých rekonštrukcií sa o takmer dva milióny zníži aj rozpočet na investície do majetku,“ vysvetlil kraj.

Údržba ciest

Bežná a zimná údržba ciest nebude podľa návrhu v roku 2020 obmedzená, kraj však poslancom navrhuje zníženie investičného plánu v oblasti cestnej infraštruktúry o viac ako milión eur. Toto opatrenie by posunulo začiatok dvoch veľkých plánovaných rekonštrukcií, a to úseky Šenkvice – Blatné a Bernolákovo – Nová Dedinka.

Navrhovaný materiál o zmene rozpočtu BSK ráta aj s opatrením, ku ktorému už pristúpili viaceré kraje, a je ním pozastavenie poskytovania dotácií tretím osobám. „Návrh tak ráta so zrušením výziev v rámci Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy a s neotvorením výziev v rámci participatívneho rozpočtu či územných dotácií,“ uviedol kraj.

Nie sme v situácii, že môžeme takmer dva milióny z rozpočtu rozdať ako dotácie. Nielenže nám to nedovoľujú finančné možnosti, ale drvivá väčšina projektov nebude môcť byť realizovaná z protipandemických i časových dôvodov,“ doplnil Droba.

Cestovný ruch

Výrazne ovplyvnený pandémiou je podľa BSK aj cestovný ruch, ktorý vzhľadom na prísne obmedzenia nemohol realizovať veľkú časť plánovaných projektov a podujatí. Kraj už avizoval pozastavenie dvoch populárnych turistických projektov – Malokarpatský expres a Vláčik Záhoráčik.

V kapitole Cestovný ruch sa počíta s úsporami vo výške bezmála 300-tisíc eur. Pandemické obmedzenia sa dotkli aj fungovania kultúrnych inštitúcií, celkové šetrenie v programe Kultúra je tak navrhnuté vo výške 320-tisíc eur,“ spresnil kraj.

Rovnako sa pre obmedzenie fungovania v štandardnom režime počíta s úsporou v programe Sociálne služby, kde je navrhované zníženie výdavkov na úrovni 700-tisíc eur.

Opatrenia v školstve

Kraj navrhol aj opatrenia v programe Vzdelávanie, kde sa pre opatrenia výrazne obmedzili aktivity nad rámec originálnych kompetencií.

To prinesie úsporu 800-tisíc eur. Šetriť bude aj samotný úrad BSK na svojom fungovaní, teda na odmeňovaní zamestnancov, kde sa očakáva úspora 100-tisíc eur,“ dodal BSK a doplnil, že jediné navýšenie rozpočtu, ktoré kraj navrhuje, je v oblasti dopravy, teda v prímestskej doprave.

Tá je zabezpečovaná aj počas pandémie, no vzhľadom na zníženú mobilitu obyvateľstva a potrebu denného presunu do školy či do práce výrazne klesli tržby,“ uviedol BSK, ktorý navrhuje navýšiť rozpočet na prímestskú dopravu sumou 500-tisíc eur. Poslanci zastupiteľstva BSK budú o finálnej podobe rozpočtových opatrení rozhodovať 29. mája na svojom pracovnom zasadnutí.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X