Bratislavu čaká výnimočná výstava posilňujúca rakúsko-slovenskú umeleckú scénu

Queer stories.jpg

„Sme tu. Sme queer. Zvyknite si na to!“ (LGBTIQ+ slogan spopularizovaný aktivistickou organizáciou Queer Nation, 1990).

Queer Stories je medzinárodná skupinová výstava a zaoberá sa témou queer identity, ako verejnosti málo známej a málo prezentovanej spoločenskej kategórie, často zaťaženej stereotypným myslením a súvisiacej tak so sociálnym vylúčením.

Je prvou výstavou tranzit.sk venovanou tejto téme. Predstavuje umelkyne a umelcov, ktorých tvorivá prax je založená na umeleckom výskume, a ktoré pracujú s queer históriami napísanými z feministickej perspektívy alebo osobnými príbehmi. Organizátorky chcú tiež posilniť vzájomnú výmenu medzi viedenskou queer umeleckou scénou a bratislavskou queer komunitou.

O čo vlastne ide?

Slovo queer, označujúce lesbický, gay, bisexuálny, transrodový a medzirodový aktivizmus a akademický diskurz, má už za sebou takmer tridsať rokov dlhú históriu. Na jednej strane sa zrodilo ako súčasť novej rétoriky vytvorenej pre boj proti homofóbii (a transfóbii), na strane druhej ako nový spôsob premýšľania o kategórii rodu. Popri aktivizme a teórii sa začiatkom deväťdesiatych rokov ako queer začal označovať aj nový druh umeleckej praxe. Tieto hodnoty sa tak preniesli aj do estetických kategórií utvárajúc nové formy umeleckého vyjadrenia s ohľadom na rod a pohlavie.

Prepojenie na umenie

Aktivistický potenciál a radikálne prehodnotenie rodu a pohlavia sa osvedčili ako inšpiratívne podhubie pre umeleckú prax. Celá nová kinematografická tendencia označovaná ako New Queer Cinema priniesla na svetové plátna príbehy založené na neheteronormatívnej skúsenosti. Queer, naznačujúci nutnosť spoločenskej zmeny, sa stal dôležitým východiskom v súčasnom umení a kultúrnej produkcii.

Výstava predstavuje práce zaoberajúce sa subjektmi a subjektivitami, ktoré sa vyvíjali v queer kontexte. Queer subjektivitu používajú skôr ako plátno, na ktorom sa rozprestierajú životy a svety dávajúce zmysel zasväteným – nie tým, ktorí potrebujú vysvetlenie. Nesnažia sa totiž o verejné vystúpenie, o coming out, naopak, svoje životy žijú bez pretvárky – bez pochybností či trápenia. Queer stories chcú ukázať ako sa rôzne umelecké vyjadrenia vynárajú spolu s rámcami, v ktorých na queer životoch záleží.

Heterogénnosť v poňatí

Niekedy môžu byť plné vtipov a narážok (Robert Gabris) a inokedy radikálnych asociácií (Toni Schmale); niekedy sa odvíjajú od každodennosti a jej (niekedy podvratného) komentovania (Ivan Jurica); ich východiskom môže byť samotné queer umenie a teória (Ana Hoffner) alebo umelecký výskum (Cabello / Carceller).

Prezentované práce spája túžba vyrozprávať svoje príbehy inak – ukázať, ako vzniká radikálne nový spôsob konštruovania naratívov. A to je kľúčové. Nové spôsoby premýšľania o rode vyžadujú nové spôsoby rozprávania príbehov ľudí žijúcich v kontextoch zmeneného ponímania rodu. Cieľom tejto výstavy je ukázať umelecké diela zamerané na špecifickú rovinu queer umeleckej praxe – rozprávanie príbehov.

Tým, že výstava Queer stories prepája diela umelcov rôznych generácií a rozmanitých umeleckých foriem, vzniká príležitosť k zamysleniu i pôžitku. Pretože bez vtipu a irónie by žiadny príbeh nemohol byť queer a žiadny (queer) príbeh by nebolo možné vyrozprávať.

Výstavu môžete zažiť v Bratislave

Výstava Queer stories pod vedením kurátorky Christiane Erharter sa bude konať od 30. novembra až do 16. marca 2019 v časoch streda až piatok od 14.00 do 19.00 hod. a v sobotu od 13.00 do 18.00 hod. Vernisáž sa uskutoční 30. novembra o 19. hod. v tranzit.sk ma Beskydskej 12 v Bratislave. Vernisáži bude predchádzať performance so začiatkom o 18.30 hod.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk