Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Križovatka Jarovce
Foto: www.obchvatbratislavy.sk
10. mája 2016 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Brecely podpíše zmluvu pre D4 a R7, ak vláda schváli zmeny

Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Roman Brecely je pripravený podpísať koncesnú zmluvu pre výstavbu a prevádzku obchvatu Bratislavy na diaľnici D4 a priľahlej rýchlostnej cesty R7 formou projektu PPP. Podmienkou je, aby návrh zmluvy schválila v stredu vláda spolu so zmenami v zmluve súvisiacimi so zákazom účasti tzv. schránkových firiem s neznámymi vlastníkmi pri realizácii projektu.

Zmluva je pripravená, takže zajtra potrebujem odobrenie vlády a v prípade, že dostanem mandát vlády na podpis, tak moje pero je pripravené a už je len na koncesionárovi, aby sme sa mohli dostať k podpisu,“ povedal v utorok Brecely po tom, čo prišiel do práce na bicykli. Koncesná zmluva by mala byť podpísaná najneskôr do piatka 13. mája, dokedy platí navrhnutá cena víťazného konzorcia Obchvat Nula na čele so španielskou spoločnosťou Cintra Infraestructuras Internacional (Cintra).

Expertná skupina podľa ministra dopravy nezistila žiadne pochybenia v projekte. „Dali sme do koncesnej zmluvy veci, ktoré sme tam potrebovali presadiť. V Sieti sme preferovali protischránkový zákon, takže aj do koncesnej zmluvy sme potrebovali dostať protischránkovú klauzulu. Chceme, aby všetky firmy, ktoré sa budú podieľať na tejto verejnej zákazke, boli dohľadateľné a boli jasní ich vlastníci alebo prijímatelia výhod,“ povedal Brecely.

Očakáva, že budúci obchvat môže zlepšiť situáciu so zápchami v hlavnom meste. Minister pripomenul, že Sieť v minulosti kritizovala pôvodnú odhadovanú cenu projektu ako neprimerane vysokú, v súčasnosti sa však výrazne znížila.

Minister dopravy začiatkom apríla zriadil tím expertov na posúdenie projektu D4 a R7. Ich úlohou bolo posúdiť celý projekt od úvodnej štúdie uskutočniteľnosti až po schválenie koncesnej zmluvy. Brecely v rámci posudzovania projektu rokoval o jeho možných rizikách s obchodným riaditeľom Cintry Carlom Ugartem. Ten ubezpečil ministra, že jeho spoločnosť je pripravená splniť všetky svoje záväzky a v prípade podpísania projektu zabezpečiť výstavbu i prevádzku obchvatu podľa koncesnej zmluvy.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X