Byty z druhej ruky v Bratislave za posledné tri roky zdraželi o 30 percent, nájomné vzrástlo o 20 percent

paneláky, byty
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič

Za rastom cien bytov je podľa analytikov ich obmedzená ponuka.

Za posledné tri roky vzrástla cena bytov z druhej ruky v Bratislave o 30 percent, pričom priemerné tempo rastu sa medziročne pohybuje okolo 10 percent. Zdražel aj prenájom, a to za posledné tri roky o 20 percent. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Bencont Investmenst o bratislavských nehnuteľnostiach a ich cenách. Podľa analytikov Bencont Investments rast cien bytov zapríčiňuje ich nedostatočná ponuka.

Priemerná jednotková cena bytov z druhej ruky bola v druhom štvrťroku 2019 na úrovni 2 638 eur za meter štvorcový. „Medziročne tak vzrástla o 10 percent, resp. o 240 eur za meter štvorcový. Za byt vo veľkosti 50 metrov štvorcových si tak kupujúci v porovnaní s predchádzajúcim rokom v priemere doplatia 12-tisíc eur,“ uviedli v analýze.

Vysoký dopyt po bytoch pozorujú najmä v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto, kde je ponuka novostavieb v porovnaní s ostatnými mestskými časťami na nízkej úrovni, „čoho následkom je vyššie čerpanie sekundárneho trhu a následne zvýšený cenový rast.“ Jednotkové ceny bytov sa tak čoraz viac približujú k cenám v Starom Meste, kde za meter štvorcový kupujúci zaplatí 3 300 eur.

Drahší je aj prenájom bytov

Priemerná absolútna cena bytov na sekundárnom trhu nehnuteľností v Bratislave je aktuálne na úrovni 179-tisíc eur, čo je o 24-tisíc eur, teda o takmer 16 percent viac ako minulý rok. Najdrahšie byty sú aj z tohto pohľadu v Starom Meste, kde je priemerná cena bytu na úrovni 271-tisíc eur, čo je o 100- až 120-tisíc eur viac ako v iných mestských častiach.

Čo sa týka rozlohy bytov, priemernú ponuku tvoria stále väčšie byty. V priemere sa rozloha bytov z druhej ruky medziročne zvýšila o 3,2 percenta. Priemerne veľký byt v Bratislave je aktuálne vo výmere takmer 69 metrov štvorcových.

Fakt, že priemerná rozloha bytov rastie, pripisujú analytici dlhodobému výpredaju menších bytov, čo platí nielen pre byty z druhej ruky, ale aj pre novostavby. Z pohľadu počtu izieb, 38 percent bytov na sekundárnom trhu tvorili trojizbové byty, 30 percent dvojizbové, 15 percent jednoizbové, takisto 15 percent štvorizbové a byty s piatimi izbami mali jednopercentný podiel.

Drahší je aj prenájom bytov v Bratislave, počas druhého kvartálu 2019 dosiahla priemerná výška prenájmu úroveň 901 eur. Je to oproti minulému roku viac o 20 percent, teda o približne 190 eur. Podľa analytikov Bencont Investments je nárast ceny prenájmu najviac pozorovateľný v kategórii jedno, dvoj a trojizbových bytov. Čo sa týka skladby prenajímaných bytov, 48,5 percenta tvorili dvojizbové byty, 20 až 30 percent jedno- a trojizbové byty a jednoizbové byty tvorili podiel 12,4 percenta.

Rast cien bytov v Bratislave

Pre obmedzený výber novostavieb musia kupujúci čoraz viac hľadieť na sekundárny trh, no aj ten má len obmedzenú ponuku bývania. Podmienky na kúpu bytov sú z hľadiska makroekonomických ukazovateľov, ako nízka nezamestnanosť, rastúce mzdy a najmä nízke úrokové sadzby stále veľmi dobré,“ uviedol analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik.

Rast cien podľa jeho slov spôsobuje, že dostupnosť bývania v Bratislave sa zhoršuje. „Populačnému a ekonomickému rozvoju Bratislavy takýto vývoj z dlhodobého hľadiska vôbec neprospieva. Pokiaľ sa ponuka nezačne dopĺňať novými bytmi, môžeme aj naďalej očakávať ročné tempo rastu cien bytov až do výšky 10 percent,“ dodal Bruchánik.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk