Cestujúci, pozor: Zamestnanci Dopravného podniku Bratislava vyhlásili výstražný štrajk

Gettyimages elektricka ilustracne mhd doprava.jpg
Foto: ilustračné, GettyImages

V pondelok nebudú premávať spoje MHD s výnimkou vodičov, ktorí sa do štrajku nezapoja.

Zamestnanci dopravných podnikov v Bratislave a Košiciach vyhlásili na pondelok výstražný štrajk. Informovala o tom hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava (DPB) Ľubica Melcerová.

DPB informuje cestujúcu verejnosť o výstražnom štrajku vodičov MHD v Košiciach aj v Bratislave, ktorý bude v pondelok 12. apríla ráno od 8.00 do 9.00,“ uviedla.

Štrajk ohlásili odborové organizácie oboch dopravných podnikov s cieľom upozorniť štátne orgány na nevyhnutnosť poskytnutia finančnej pomoci od štátu prevádzkovateľom MHD v dôsledku výpadkov príjmov vyvolanom pandémiou COVID-19.

Dobrovoľný štrajk

V pondelok medzi 8.00 a 9.00 ráno nebudú premávať spoje MHD. Štrajk je dobrovoľný. „Účastníci štrajku nebudú brániť kolegom, ktorí sa nechcú zapojiť, aby riadne premávali,“ vysvetlila Melcerová.

V snahe zachovať aspoň minimálnu obsluhu najväčších nemocníc budú linky 9 (Nemocnica Ružinov), 32 (zdravotnícke zariadenia na Kramároch) a 98 (Nemocnica Antolská) premávať aj počas štrajku.

Ak bude spoj MHD obsluhovať trasu linky v čase výstražného štrajku, vodič vozidlo neodstaví uprostred jazdy, ale obslúži všetky zastávky na trase danej linky až po konečnú,“ doplnila s tým, že v čase štrajku vozidlá tých vodičov, ktorí sa do neho zapoja, z nástupných zastávok nevyjdú na svoju trasu.

Hrozí hromadné prepúšťanie

Výpadok tržieb DPB z dôvodu pandémie, ktorý trvá nepretržite už viac ako rok, sa vyšplhal už na 25 miliónov eur. Bez možnosti čerpať finančnú pomoc zo štátnych schém Prvej pomoci hrozí aj hromadné prepúšťanie,“ upozornila hovorkyňa DPB.

Ako dodala, naďalej sa uskutočňujú rokovania s vládou SR a predstavitelia DPB budú ešte počas víkendu rokovať so zástupcami zamestnancov o zjemnení podoby výstražného štrajku.

Racionalizačné a úsporné opatrenia v DPB nestačia na vykrytie výpadku tržieb napriek tomu, že sa v roku 2020 znížili náklady o deväť miliónov eur,“ skonštatovala Melcerová.

Odborové organizácie sa snažia chrániť pracovné miesta, pretože bez pomoci od štátu je pravdepodobné zhoršovanie kvality MHD, a tým aj redukovanie pracovných miest.

Nepretržitá prevádzka

DPB je 29. najväčší zamestnávateľ na Slovensku, pracuje v ňom viac ako 2 800 ľudí v nepretržitej prevádzke.

Vypravuje 100 pravidelných denných či nočných liniek, stará sa o 900 dopravných prostriedkov a denne prepraví 300-tisíc obyvateľov a návštevníkov Bratislavy.

Dopravné firmy na celom Slovensku, ktoré zabezpečujú MHD v 54 mestách, môžu čerpať Prvú pomoc od štátu za výpadok tržieb z cestovného, okrem štyroch dopravných podnikov (vrátane DPB), v ktorých pracuje spolu päťtisíc ľudí.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk