Chátrajúcu základnú školu v Rači chcú zrekonštruovať, rapídne tu totiž stúpol počet žiakov

Plickova zakladna skola raca mapy.jpg
Foto: ilustračné, www.google.com

Predpokladané náklady na opravu môžu dosiahnuť až sumu 7 miliónov eur.

Chátrajúcu budovu základnej školy na Plickovej ulici v bratislavskej mestskej časti Rača plánujú zrekonštruovať a znova otvoriť. Budovu školy získala mestská časť od magistrátu len nedávno. Predbežne odhadované náklady na opravu sú 6 až 7 miliónov eur.

Samotnú rekonštrukciu by sme chceli spustiť najneskôr v júni 2020, aby sme v ideálnom prípade stihli začiatok školského roka 2021,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Rače Margaréta Cehláriková.

V Rači rapídne stúpol v dôsledku demografie a novej výstavby počet žiakov, ktoré už nevie mestská časť kapacitne pokryť školami na Tbiliskej a Hubeného ulici. Z tohto dôvodu táto mestská časť potrebuje otvoriť nové triedy pre žiakov.

Nedostatok tried

Škola je vo veľmi zlom technickom stave a preto jej obnova bude časovo, ale najmä finančne mimoriadne nákladná. Veľmi by sme ocenili pomoc a záujem Ministerstva školstva SR, aby sme nemuseli pristúpiť k dvojzmennému vyučovaniu,“ dodala Cehláriková.

Financovanie opravy školy má byť viaczdrojové, pretože suma vysoko prevyšuje možnosti mestskej časti. Rača chce využiť časť poplatku za rozvoj, eurofondy, úver a spoluprácu so súkromnými firmami pri zariaďovaní a prevádzkovní napríklad školskej jedálne.

Rovnako z hľadiska udržateľnosti rozmýšlame nad spoluprácou so súkromnou školou, ktorá by mohla využiť časť budovy školy, pretože škola sa bude žiakmi zapĺňať postupne,“ povedala Cehláriková.

Rača chce problém s nedostatkom tried riešiť rekonštrukciou základnej školy na Plickovej, prenájmom tried v Strednej odbornej škole (SOŠ) Na pántoch alebo prípadne vybudovaním prístavby v základnej škole Tbiliská.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom