Pohárik na dobrú noc? Experti odhalili skutočný vplyv alkoholu na naše sny

Spanok alkohol snivanie vyskum damska jazda
Foto: ilustračné, GettyImages

Londýnski odborníci zo Spánkového centra varujú pred konzumáciou alkoholu tesne pred spaním. Hoci alkohol môže zabezpečiť rýchlejšie zaspávanie, negatívne ovplyvňuje dôležité fázy spánku, vrátane snívania.

Londýnski odborníci zaznamenali, že piť alkohol tesne pred spaním nie je výhodné pre kvalitu spánku. Tím vedcov z Londýnskeho spánkového centra upozorňuje na negatívny vplyv alkoholu na priebeh spánkového cyklu.

Hoci alkohol môže spôsobiť rýchlejšie zaspávanie, odborníci tvrdia, že to má svoju cenu. Konzumácia alkoholu pred spaním môže viesť k zníženiu kvality spánku tým, že ovplyvňuje dôležitú fázu snívania. Preto je dôležité zvážiť dopad alkoholu na spánok a zvážiť jeho konzumáciu v priebehu večera.

„Mali by sme si dávať veľký pozor, ako často konzumujeme alkohol. Ak si chcete vypiť, najlepšie je to urobiť hodinu a pol až dve hodiny pred tým, než sa rozhodnete ísť spať. Alkohol tak môže z vášho tela vyprchať, radí doktor Irshaad Ebrahim vo vedeckom časopise Alcoholism: Clinical & Experimental Research.

„Veľké dávky alkoholu pred spaním spôsobujú, že ľudia, ktorí dovtedy nechrápali, chrápať začnú. U tých, ktorí zvykli chrápať, sa môže dokonca prejaviť spánkové apnoe, pri ktorom dochádza k dočasnému prerušeniu dýchania, vysvetlil doktor.

Doktor Ebrahim a jeho vedecký tím si zo stovky štúdií vybrali dvadsať, ktorým sa venovali podrobnejšie. Zistili, že alkohol pôsobí na spánok v troch fázach. V prvej konzumenti rýchlejšie podľahnú spánku, v druhej sa dostanú do hlbokého spánku, no tretia fáza už nie je taká príjemná. V druhej polovici noci je totiž spánok prerušovaný a nepokojný.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom