Chcete naštartovať imunitu? Odhaľte tajomstvo mliečneho zlata!

Domáci lekár: Ako liečiť zapálené mandle?
Domáci lekár: Ako liečiť zapálené mandle? Thinkstock

Viete, prečo čo je kolostrum a prečo sa nazýva mliečnym zlatom? Pretože obsahuje obrovské množstvo rôznych účinných látok v dokonale vyváženom spojení. Odhaľte jeho tajomstvo.

Kolostrum alebo tiež mledzivo je prvé mlieko, ktoré sa začína tvoriť v matkiných prsníkoch približne v 12.-16. týždni tehotenstva. Pre dieťa je to základná potrava v prvých dňoch po pôrode a nesmierne dôležitá zložka pre budovanie imunity každého dieťaťa počas prvých kritických dní po tom, čo opustilo imunologicky bezpečné prostredie maternice. V tele matky sa počas prvých dní vytvorí toľko kolostra, koľko ho bábätko potrebuje. Aby ho však dieťatko mohlo prijímať, musí byť dobre prisaté. V porovnaní so zrelým materským mliekom má kolostrum zhruba trikrát väčší obsah proteínov. Základnou funkciou kolostra je teda vybaviť imunologicky slabé dieťatko „pasívnou“ imunitou vo forme materských imunitných mechanizmov, ktoré ochraňujú predovšetkým sliznicu tráviaceho traktu, ktorá býva hlavnou vstupnou bránou pre nežiaducich votrelcov.

Kolostrum mladých teliatok – nezľaknite sa toho

Pôsobnosť kolostra nekončí obdobím prvých dní dieťaťa. Jeho účinné zložky sa v prospech ľudského organizmu využívajú v mnohých oblastiach liečby. Na medicínske účely sa však prirodzene nevyužíva ľudská alternatíva, ale tá zvieracia. Najvyužívanejšie je kravské kolostrum, nazývané tiež bovinné, ktoré obsahuje mnohonásobne vyššie hodnoty biologicky aktívnych látok a imunitných a rastových faktorov ako ľudské kolostrum. Teliatko či iný druh cicavca sa rodí nechránené pred infekciou, a preto nutne potrebuje na svoje prežitie prvé mlieko (mledzivo). Bovinné kolostrum obsahuje 85% všetkých imunoglobulínov a je schopné vzdorovať takmer všetkým špecifickým patogénom. Kvalitu a zloženie kolostra ovplyvňuje viacero faktorov, ako napríklad zdravotný stav kráv, spôsob chovu a kŕmenia, čas podojenia kolostra po pôrode a nezanedbateľnú úlohu zohráva i spôsob a technológia spracovania kolostra.

Imunomodulátor pre každého

Kolostrum je známy imunomodulátor živočíšneho pôvodu, ktorý udržuje v správnej rovnováhe celý imunitný systém, podnecuje liečebné procesy tela a tlmí jeho imunitné reakcie. Má veľký význam pri liečbe alergií a autoimunitných ochorení, ako je napríklad Bechterevova choroba, roztrúsená skleróza, astma, celiakia či Crohnova choroba. Jeho užívanie sa odporúča v priebehu bežných detských infekčných ochorení, pri vírusových ochoreniach dýchacích ciest i ochoreniach sprevádzaných hnačkami bakteriálneho či vírusového pôvodu. Kolostrum je vhodné aj pre pacientov, ktorí často užívajú antibiotiká, majú podlomenú imunitu alebo sú dlhodobo chorí, napríklad seniori.

Ďalšie štyri tromfy kolostra:

  • obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny
  • významnou zložkou kolostra je TGF-beta, ktorý je podstatnou zložkou pri krvotvorbe
  • obsahuje rastový faktor IGF-1 podporujúci rast a obnovu buniek, a to v najvyššej koncentrácii, akú je možné v prírode nájsť
  • obsahuje telomerázu – tzv. „enzým nesmrteľnosti“. Telomeráza má schopnosť produkovať nové konce chromozómov, ktoré DNA stráca pri replikácii, a zabraňuje tak skracovaniu chromozómov pri bunkovom delení. Niektorí vedci tak predpokladajú, že pri spolupôsobení rastových faktorov v kolostre by mohlo byť dosiahnuté spomalenie starnutia organizmu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom