Uvažujete nad plastikou očných viečok? Na toto sa pripravte!

Krása
thinkstockphotos

Plastika viečok dokáže omladiť, rozjasniť pohľad, ale zároveň aj pomôcť zo zdravotného hľadiska. Pokiaľ rozmýšľate nad podobným zákrokom aj vy, prečítajte si, čo všetko vás čaká.

Podkožie na viečkach je veľmi jemné, čím skoro stráca svoju pružnosť a koža pôsobí vyťahane. Vznikajú vačky nad i pod očami a previsnuté laloky kože, ktoré v istých prípadoch môžu tlačiť na viečko.

Spadnuté viečka a vačky pod očami človeku opticky pridávajú vek a rovnako môžu viesť aj k zhoršeniu zraku. K ovísaniu viečok dochádza u každého človeka, ale tento proces trvá rozdielne dlho.

Ak sa pre takýto zákrok rozhodnete, majte na vedomí, že oči sú dominantná časť tváre a akákoľvek zmena ich tvaru má dramatický účinok a spôsobí zmenu vizáže.

Pre koho je zákrok určený

Operácia očných viečok patrí k najčastejším estetickým zákrokom. Odstraňuje sa pri nich nielen nadbytočná koža, ale aj tuk. Operáciu možno absolvovať v každom veku. U mladších pacientov je koža pružnejšia a na dosiahnutie výborného výsledku stačí oveľa menej. Tiež sa lepšie a rýchlejšie hoja rany.

Ako mať mladší a krajší dekolt?

Príprava pred operáciou

Ak sa rozhodnete podstúpiť tento zákrok, lekár vám v prvom rade vyšetrí funkciu svalu viečka. Minimálne 7 – 10 dní pred zákrokom musíte vysadiť všetky lieky, ktoré zvyšujú pooperačnú krvácavosť. Dbať by ste mali aj na správnu životosprávu, ktorá má taktiež značný vplyv na hojenie kože.

Kedy neoperovať

Hoci ide o pomerne rutinný zákrok, aj „viečka“ majú svoje obmedzenia a riziká. Pri niektorých ochoreniach očí operácia nemusí byť vhodná, preto treba o zákroku informovať aj svojho očného lekára. Zákroku by ste sa mali vyhnúť počas menštruácie, kedy je znížená zrážanlivosť krvi a hrozí vytvorenie veľkých modrín.

Ako zákrok prebieha

Chirurg si najprv vyznačí celkový prebytok kože, potom viečka lokálne znecitliví anestetikom. Pri operácii laserom je potrebná celková anestéza. Celý zákrok trvá od 50 -110 minút v závislosti od toho, či si idete dať operovať horné alebo dolné viečka. Následne sa už pristupuje k odstráneniu prebytku kože a tukových vankúšikov pod očami.

Procedúry, vďaka ktorým budete dokonale krásna

Jazva po zákroku je takmer neviditeľná. Pri operácii dolných viečok sa rez vykonáva tesne pod viečkom, takže jazva je úplne nenápadná.

Operačný zákrok je bezbolestný. Okolo očí sa objavia pooperačné modriny, ktoré sa však do desiatich dní zvyknú vytratiť. Stehy sa vyberajú týždeň po zákroku, dovtedy by mal byť pacient doma a venovať sa ošetreniu jednoduchým spôsobom.

Približne mesiac sa neodporúča veľká fyzická námaha a tri mesiace po zákroku laserom si treba chrániť oči slnečnými okuliarmi, prípadne s pomocou opaľovacieho krému s vysokým UV faktorom.

Efekt nie je trvalý, pretože proces starnutia je nezastaviteľný. Priemerná doba efektu je viac ako 5 rokov. Cena sa líši podľa použitej techniky, rozsahu zákroku a závisí aj od toho, či sa robia horné a spodné viečka súčasne.

Riziká zákroku

Po operácii sa môžu objaviť mierne asymetrie spôsobené odlišným tonusom svaloviny viečok pravej a ľavej strany, ktorý chirurg nedokáže ovplyvniť. Na dolných viečkach sú krvné výrony výraznejšie. Prechodne sa môže vyskytnúť pokles viečka, hlavne pri slabšej svalovine viečka. Stav sa sám upraví asi o 2 týždne.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk