Deti sa môžu vrátiť do škôl, otvoria sa materské aj základné školy

Predseda vlády SR Igor Matovič (vľavo) a minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (vpravo) počas tlačovej konferencie, na ktorej predstavili štvrtú fázu uvoľňovania opatrení. Bratislava, 18. máj 2020.
Foto: SITA/Branislav Bibel

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) informoval, že od stredy 20. mája sa spustí štvrtá fáza uvoľňovania opatrení v súvislosti so šírením ochorenia Covid-19.

Škôlky a niektoré stupne škôl budú otvorené od 1. júna. Po rokovaní s konzíliom epidemiológov to povedal predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Odôvodnil to nízkym číslom pozitívne testovaných ľudí na Covid-19.

Premiér informoval, že od stredy 20. mája sa spustí štvrtá fáza uvoľňovania opatrení v súvislosti so šírením ochorenia. Podľa Matovičových slov by sa mali otvoriť všetky škôlky a základné školy od prvého do piateho ročníka.

Škola bude dobrovoľná, rodičia teda budú môcť aj naďalej ostať s deťmi doma. Pre žiakov šiesteho až deviateho ročníka bude vzdelávanie aj naďalej prebiehať dištančnou formou.

Obmedzené počty

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) doplnil, že okrem škôlok a nižšieho stupňa základných škôl, budú otvorené aj špeciálne materské školy a prvý až piaty ročník špeciálnych základných škôl.

V materskej škole môže byť v triede maximálne 15 detí, v základnej škole 20. Deti rúška mať nemusia, no zamestnanci a pedagógovia áno. Deťom budú taktiež každé ráno merať teplotu,“ ozrejmil minister.

Ak deti žijú v spoločnej domácnosti so starými rodičmi, tak do materskej, respektíve základnej školy by ísť nemali. Kontaktovať rodičov v súvislosti so záujmom umiestniť dieťa do školy budú riaditelia. Minister potvrdil, že riaditelia tak robia od minulého týždňa.

Dištančná forma

Pre žiakov šiesteho až deviateho ročníka bude podľa Gröhlinga vzdelávanie prebiehať dištančnou formou. Čo sa týka základných umeleckých škôl, potrebujú podľa ministra ešte pár dní na stanovenie podmienok, za akých bude možné vyučovanie uskutočniť. „Poďme naozaj do škôl,“ dodal na záver Gröhling.

Okrem škôl a škôlok sa v rámci štvrtej fázy uvoľňovania opatrení otvoria aj kiná, divadlá a iné hromadné podujatia do 100 ľudí, obchodné centrá bez detských kútikov, vnútorné plavárne a športoviská len pre športové kluby a bude dostupné aj verejné stravovanie v interiéroch reštaurácií.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk