Dočkáme sa električiek na Janíkovom dvore? Mesto musí trať postaviť do roku 2023

električková trať, Petržalka

Druhá etapa výstavby električkovej trate v Petržalke Bosákova – Janíkov dvor stále nezačala. Stomiliónovú investíciu musí mesto pritom zrealizovať do roku 2023, kedy končí programové obdobie na čerpanie eurofondov na tento projekt.

Mesto zmenilo pôvodný zámer, v ktorom bola v pláne aj štvorprúdová cesta, preto musel byť opäť posúdený z hľadiska dopadov na životné prostredie. Opätovné posúdenie celého projektu tým pádom narušilo plány začať stavať tento rok a práce ukončiť v roku 2020.

Pôvodne sa počítalo s dvomi električkovými a dvomi cestnými mostmi, na Janíkovom dvore pribudnú aj lávky pre peších. Električkový most bude na začiatku trasy v dopravnom uzle križovatky Rusovská – Jantárová nad korytom Chorvátskeho ramena a druhý pribudne nad Chorvátskym ramenom približne kilometer od prvého. Prvý cestný most postavia na začiatku druhej etapy električkovej trate v uzle križovatky Rusovská – Jantárová, druhý v uzle križovatky Jantárová – Pajštúnska. Popri električkovej trati chceli vybudovať cyklotrasu, ktorá mala viesť popri koľajniciach a na mostoch ponad trať. Cyklistom mal byť umožnený zjazd a výjazd na cyklotrasy.

Protesty

Proti pôvodnému návrhu sa vznieslo veľa námietok od obyvateľov, dopravných policajtov i odborníkov. Mesto stratilo viac ako rok a pol kvôli spracovávaniu pripomienok do návrhu a riešeniu problémov s odvolaniami.

Hoci je proces posudzovania zámeru z hľadiska dopadov na životné prostredie hotový a nadobudol právoplatnosť koncom minulého roka, s výstavbou sa nezačalo. Magistrát opäť pripravuje dokumentáciu kvôli stavebnému povoleniu i územnému rozhodnutiu. Po tom, ako dostane územné rozhodnutie, môže spustiť proces verejného obstarávania.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk