Dopravnú situáciu by malo zlepšiť aj nové napojenie na D4/R7 pri Bratislave za 5,9 milióna eur

Triblavina bratislavsky kraj d4 r7.jpg

Na výstavbu novej cesty, ktorá sa napojí na D4/R7, sa využijú financie z Integrovaného regionálneho operačného programu.

Dopravná situácia sa v bratislavskom regióne výrazne zlepší vďaka novému napojeniu križovatky Triblavina. Ako uviedla na tlačovej besede ministerka investícií Veronika Remišová, na výstavbu novej cesty, ktorá sa napojí na D4/R7, sa využijú financie z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

Celková investícia je vo výške 5,9 milióna eur, pričom spolufinancovanie zo strany bratislavskej župy tvorí 5 percent.

Ako dodal predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba, župa investovala do projektu aj 2,5 milióna eur na náklady na 203 nájomných zmlúv. Na výkup pozemkov zaplatila 350-tisíc eur. Remišová aj Droba vyzdvihli rýchlosť schvaľovacieho procesu, ktorý trval len 41 pracovných dní.

Pomôže obyvateľom

Podľa Veroniky Remišovej nová cesta s dĺžkou 1,7 kilometra pomôže tak obyvateľom Bratislavy, ako aj obyvateľom obcí na severozápade od hlavného mesta vrátane Pezinka.

Keďže počet obyvateľstva v obciach okolo Bratislavy v poslednej dobe prudko rastie, nové prepojenie im prinesie nielen bezpečnejšie cestovanie, ale aj menej kolón áut na diaľnici.

Ako podotkol Juraj Droba, cestné obchvaty sa mali už dávno začať stavať. Spomínaný obchvat spája Chorvátsky Grob s časťou Čierna Voda.

Najhoršie riadený projekt

Eurofondy boli v minulosti synonymom pomalosti, byrokracie a korupcie. Pri regionálnom programe IROP, ktorý pred pár mesiacmi prešiel pod môj rezort, priemerná dĺžka schvaľovania projektov bola 163 dní a mali sme aj rekord, kedy to bolo až 692 dní,“ zdôraznila Veronika Remišová.

IROP bol donedávna najhoršie riadeným programom. Ako dodala, minulý rok dokonca hrozilo, že prepadne 109 miliónov eur, ale tieto peniaze jej ministerstvo zachránilo.

Plánované dokončenie

Výstavba cesty sa má začať v júni 2021 a dokončenie je plánované na jún 2023. Po napojení na križovatku Triblavina a rýchlostnú komunikáciu prinesie podľa Veroniky Remišovej výrazné zlepšenie dopravnej situácie. Ročná úspora, prepočítaná na čas vodičov automobilov, sa odhaduje až na 850-tisíc eur ročne.

Všetky opatrenia, ktoré sa osvedčili a prinášajú výsledky, zakomponujeme do eurofondov v novom programovom období 2021 – 2027,“ konštatovala Remišová, pričom upresnila, že na výstavbu cesty v hodnote 6,5 milióna eur pôjde z IROP celkovo 6,2 milióna eur.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk