Dunajský fond zvýši kvalitu života na Dunaji. Zacieli sa na podporu verejnoprospešných aktivít

Dunaj, hrad
ilustračné: SITA ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA - Pohľad na nábrežie Dunaja a Bratislavský hrad v mestskej èasti Staré mesto z katamaránu Twin City Liner. Bratislava, 17. jún 2013. Foto: SITA/Diana Èernáková

Pre kvalitu života na rieke Dunaj bude Stredoeurópska nadácia iniciovať svoj nadačný program Dunajský fond. Jeho cieľom je na neziskovej báze združovať a koordinovať financie a iné zdroje na podporu verejnoprospešných aktivít na rozvoj oblastí pri Dunaji.

Aktivity zamerajú na celý tok Dunaja na slovenskom území vrátane Malého Dunaja. Program nadácia pripravila v spolupráci s odborníkmi na urbanizmus, architektúru, ochranu životného prostredia a komunitný život.

Cieľom dnešného 1. Fóra Dunajského fondu bolo získať konkrétne názory od aktérov s vplyvom na život v okolí Dunaja. Boli na ňom hostia z verejného i súkromného sektora, aby predstavili, ako využiť priestory na rieke aj pri nej. Zúčastnil sa na ňom aj starosta bratislavskej časti Staré Mesto Radoslav Števčík a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Mestská časť Staré Mesto nemôže pri niečom takom chýbať. Budeme tými, ktorí budú chcieť spravovať pravidlá a regulovať systém toho, ako to má na nábreží vyzerať. Do diskusie o Šafku sme zaradili aj Fajnorovo nábrežie, lebo si myslíme, že tento priestor možno prepojiť a dostať ľudí na Šafárikovo námestie,“ povedal dnes na tlačovej konferencii Števčík s tým, že komunikovať tu však musia aj s podnikmi, ktoré prístup k Dunaju umožnia.

Za dôležité tiež považuje, aby bol k vode bezbariérový prístup. Staré Mesto prispieva do fondu zvýšenou starostlivosťou o nábrežie rieky a o výhľady na rieku a tiež hľadaním lepšieho napojenia mestskej časti na vodnú dopravu.

Dunajský fond sa vo svojom ďalšom pôsobení zameria na podporu projektov a aktivít, ktoré súvisia s bližším kontaktom s riekou, s plynulým pohybom popri rieke a cez rieku. Podporovať budú aj ochranu prírodných hodnôt a zamerajú sa aj na rôzne druhy ľudských aktivít na rieke.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk