Električkovú trať v Dúbravke by mali v apríli skolaudovať

električka
ilustračné: SITA

Modernizovanú električkovú trať v Dúbravke, by mali v apríli konečne skolaudovať. Po trati už síce jazdia električky približne od polovice novembra 2014, no stále len v skúšobnej prevádzke. Informovala o tom hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinátová.

Vynovená električková trať však má viaceré nedostatky. Tie, ktoré do apríla bolo treba odstrániť, sú už odstránené, tlmočila Marcinátová informácie z bratislavskej radnice. Zhotoviteľ, firma Metrostav, však ešte musí odstrániť mestom reklamované chyby a nedorobky. Do konca apríla musia opraviť kanalizačné šachty, dorobiť obrubníky, dlažbu a natrieť zábradlia.

„Mestská časť Dúbravka spisovala medzitým nedostatky a nedorobky na trati po modernizácii, na ktoré upozorňovali aj obyvatelia mestskej časti,“ hovorí miestny starosta Martin Zaťovič. Obyvatelia sa vraj sťažovali na nastavenie semaforov, no upozorňovali i na chýbajúce zatrávnenie v okolí trate či na nepresné informačné tabule na zastávkach. Dúbravčanom prekáža aj zrušený prejazd pre autá cez električkovú trať, omnoho viac áut tak teraz prechádza cez Hanulovu ulicu. Miestnych obyvateľov navyše neustále trápi aj škrípanie električiek na obratisku.

Ako priblížila Marcinátová, z bratislavského magistrátu im odkázali, že zaslané pripomienky prehodnocujú. „Keďže viaceré z nich sme sami vyhodnotili ako opodstatnené, budú následne riešené so zhotoviteľom stavby s požiadavkou na odstránenie,“ tlmočila dúbravská hovorkyňa informácie od magistrátu.

Hlavné mesto má pre električkovú trať v Dúbravke na krku aj vyše 80-tisíc eur pokutu. Tú si vyslúžili za spustenie skúšobnej prevádzky električiek bez povolenia. Električky na trať pustil ešte bývalý primátor Milan Ftáčnik. Na trať sa dostali krátko po voľbách – 18. novembra, aj to až po niekoľkých odkladoch. Radnica sa proti sankcii odvolala. Podľa informácií z Dúbravky rozhodovať o tom bude odvolací orgán, ktorým je Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR

Električkovú trať v Dúbravke začali modernizovať vlani v polovici júla. Približne 1,7 kilometrovej trate v úseku Hanulova – Pri kríži opravovala spoločnosť Metrostav, ktorú mesto vybralo vo verejnej súťaži. Zákazka mala byť hotová koncom novembra 2014, no električky mesto vracalo na trať už v predstihu. Najprv plánovali skúšobnú prevádzku trate spustiť 10. novembra, zhotoviteľ práce nestihol dokončiť, tak termín presunuli na 14. novembra. No ani tento termín nevyšiel a električky sa skúšobne na trať dostali 18. novembra.

Skoršie spustenie prevádzky zmodernizovanej trate mesto zdôvodnilo nedostatkom vodičov autobusov v Dopravnom podniku Bratislava či vysokými nákladmi na náhradnú dopravu. Električkovú dopravu v Dúbravke totiž počas modernizácie trate nahrádzali autobusy. Modernizácia úseku trate v Dúbravke stála 8,2 milióna eur, hradená je z eurofondov, ide o jeden z náhradných projektov namiesto zrušeného projektu Filiálka.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk