Experti rokujú v Bratislave o reforme autorského práva

Pisaci_stroj_pixabay.com_.jpg
ilustračné: pixabay.com

Experti na autorské právo a duševné vlastníctvo v utorok rokovali v Bratislave na medzinárodnej odbornej konferencii Formujeme budúcnosť duševného vlastníctva. Konferencia sa koná v utorok a v stredu pri príležitosti predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie. Jej cieľom je priniesť prehľad aktuálnych trendov v práve EÚ vo vzťahu k regulácii, ochrane a vymožiteľnosti práv duševného vlastníctva.

Účastníkov privítal minister kultúry Marek Maďarič a predseda Úradu priemyselného vlastníctva Richard Messinger. S úvodným príhovorom vystúpil aj výkonný riaditeľ Úradu Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO) António Campinos.

Campinos okrem iného upozornil na potrebu vzdelávania mládeže v oblasti ochrany autorských práv. Mladí sú síce počítačovo gramotní, no napriek tomu kopírujú a nelegálne sťahujú diela z internetu, napr. počítačové hry. Ako pre médiá doplnil k téme Maďarič, veľkú úlohu by zohrala osveta. Bežní ľudia, ale poučenejší ľudia si podľa Maďariča nechcú stále uvedomiť, že duševné vlastníctvo je komodita, ktorú niekto vytvoril, a nie je možné len tak zakryť sa nejakým pojmom slobody a pirátsky sa ho zmocňovať, rozširovať ho a užívať. Je to kradnutie, povedal.

Duševné vlastníctvo zohráva podľa Maďariča čoraz významnejšiu úlohu nielen v oblasti kultúry či vybraných oblastí hospodárstva, ale stáva sa z neho celospoločenský fenomén s presahom do každodenného života. Jeho využívanie veľmi rozvinuli nové digitálne technológie, ktoré však priniesli aj množstvo otvorených otázok potrebných k reforme právneho systému EÚ.

Slovenské predsedníctvo EÚ v oblasti ochrany autorského práva nadväzuje na prácu holandského predsedníctva, napr. v otázke portabilit, to znamená prenosnosti niektorých obsahov aj cez hranice. „Povedzme, ak si človek kúpi práva na pozeranie filmu na Slovensku, tak chceme dosiahnuť, aby si ho mohol bez akýchkoľvek prekážok pozrieť aj na dovolenke v Chorvátsku,“ uviedol Maďarič. Maďarič očakáva, že spomínané opatrenie by mohol Európsky parlament schváliť ešte počas nášho predsedníctva, teda do konca tohto roka. Považoval by to za veľký úspech.

„Zámerom konferencie je formovanie úvah, týkajúcich sa vyváženosti práv a politík tak, aby bolo duševné vlastníctvo optimálne využité za účelom podpory kultúrnej rozmanitosti a najmä zvýšenia konkurencieschopnosti malých a stredných podnikov,“ dodalo k cieľom konferencie Ministerstvo kultúry SR. Konferenciu pripravilo MK SR a Úrad priemyselného vlastníctva v spolupráci s hlavnými partnermi – Európskou komisiou a Úradom Európskej únie pre duševné vlastníctvo.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk