FOTO: Dnes otvorili vežu, ktorá vraj nie je vežou. O čo ide?

Otvorenie Baxovej veže, mestské hradby
SITA

Baxova veža v Bratislave, ktorá je súčasťou mestských hradieb, je opäť otvorená pre návštevníkov. Veža, ktorá bola od roku 2001 pre jej havarijný stav čiastočne uzavretá, je po rekonštrukcii opäť prístupná a návštevníci sa do jej priestorov môžu pozrieť každý deň od 10. do 20. hodiny.

Severozápadná veža mestského opevnenia bola doteraz čiastočne uzavretá pre havarijný stav schodiska, ktoré vedie na hornú terasu. Schody sú však už opravené, zrevitalizovala ich mestská organizácia Generálny investor Bratislavy. Opravy sa začali v máji a minulý týždeň boli ukončené. Za ten čas tu opravili schodisko, upravili a vyčistili priestor okolo Baxovej veže od náletovej zelene, natreli mreže i zábradlia.

Návštevníci sa po novom dostanú na terasu vedúcu na prízemie, kde sa nachádza pec na tavenie farebných kovov a prístupná je i terasa s výhľadom na Staromestskú ulicu. Uzatvorený však zatiaľ ostáva úsek od veže po lávku nad Staromestskou ulicou. „Do vyriešenia statického zabezpečenia štítovej steny objektu Kapitulská 6-10 dočasne zostane uzavretý priestor medzi lávkou vedúcou nad Staromestskou ulicou a sprístupnenou časťou uličky od priestoru Severozápadnej veže mestského opevnenia,“ vysvetlil riaditeľ mestskej organizácie Generálny investor Bratislavy Vladimír Gašperák.

Veža sa oficiálne nazýva Severozápadná veža mestského opevnenia, no známa je skôr pod názvom Baxova veža. Nazvaná tak bola pracovne podľa archeológa Petra Baxu, ktorý vežu, alebo skôr baštu objavil. Torzo bašty mestského opevnenia objavili v roku 1983 počas archeologického výskumu a tento objav priniesol zásadný zvrat do vtedajšej predstavy o vývoji mestských hradieb. Zistilo sa totiž, že bašta bola súčasťou hradieb podhradskej osady opevnenej po tatárskom vpáde (r. 1241) a bola napojená na opevnenie hradu.

V Baxovej veži sa nachádza aj významný exponát – pec na tavenie farebných kovov. „Exponát pece pri veži je torzom najlepšie zachovanej pece zo súboru viacerých hutníckych pecí, ktoré sa podarilo objaviť vďaka výskumu z roku 1983. Išlo o hutnícku dielňu postavenú na voľnej parcele niekedy koncom 15. storočia, v ktorej sa odlievali výrobky zo zliatiny medi. Pece zanikli začiatkom 16. storočia,“ priblížil riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok Ivo Štassel.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk