FOTO: Po Bratislave sa túlajú diviaky, ľudia ich videli v Karlovej Vsi či v Záhorskej Bystrici

Diviaky v Karlovej Vsi a Záhorskej Bystrici
Zdroj: Karlova Ves/ Dlhé Diely = naša srdcovka

Diviaky sa za bieleho dňa prechádzali uprostred panelákov v mestských častiach Karlova Ves a Záhorská Bystrica.

Ste vonku na sídlisku, venčíte psa, ste s deťmi na ihrisku alebo idete z práce. Neďaleko vás prebehne diviak. Ako by ste zareagovali? Podobné „zážitky“ majú obyvatelia Karlovej Vsi a Záhorskej Bystrice. Výskyt diviakov na sídliskách nie je po prvýkrát.

Diviaky v Karlovej Vsi

Jedna z obyvateliek Karlovej Vsi zavesila pred niekoľkými dňami na Facebook fotografiu diviaka, ktorý sa prechádzal po ulici Hany Meličkovej. Záber zhotovila o 8.30 hod. ráno. Pár dní dozadu odfotila taktiež iná miestna obyvateľka za bieleho dňa dvoch diviakov popri ceste, po ktorej prejde denne množstvo áut.

Diviak dlhe diely 2.jpg
Diviak prebiehajúci cez cestu pri ulici Hany Meličkovej. Zdroj: Karlova Ves/ Dlhé Diely = naša srdcovka

Obyvatelia výskyt diviakov pri svojich domovoch neberú na ľahkú váhu a boja sa. „Skutočne to treba riešiť a urgentne. Nechcem ani pomyslieť, aby sa taká sviňa stretla so starším obyvateľstvom, ktorý má silné zastúpenie v Karlovke. Starkí nevládzu utekať, tak ako mamina s 2 -3 deťmi na vychádzke,“ znel jeden z komentárov v diskusii.

Diviaky v Karlovej Vsi a Záhorskej Bystrici
Zvieratá boli odfotené pri ceste, po ktorej prejde množstvo áut. Zdroj: Karlova Ves/ Dlhé Diely = naša srdcovka

Diviaky sa začali potulovať po karloveských sídliskách už od februára. Okrem ulíc sa objavovali v minulosti aj v záhradách rodinných domov a záhradkárských lokalitách. Hovorca miestneho úradu v Karlovej Vsi Branislav Heldes tvrdí, že počet diviakov v uliciach sa v porovnaní s minulými rokmi rapídne nezvýšil. Miestny úrad žiada obyvateľov, aby nenechávali pre zver zvyšky potravy vo voľnej prírode a to najmä na Kráľovej hore, uliciach Silvánska, Pupápová a Líščie údolie. V lesoch nad Kráľovou horou pribudli oznamy varujúce pred diviakmi.

Diviaky v Karlovej Vsi a Záhorskej Bystrici
Diviak sa objavil aj na Púpavovej ulici. Zdroj: Facebook/ Priznania Dlhodielčanov a Karlovešťanov

V Záhorskej Bystrici videli diviačiu rodinku

Tento rok má podobné skúsenosti s diviakmi aj Záhorská Bystrica, ktorá sa taktiež nachádza, podobne ako Karlova Ves, v blízkosti lesa. Silvia Vnenkovská z komunikačného oddelenia miestneho úradu informovala, že diviaky sú v obci od marca. Obyvatelia nahlásili výskyt diviakov na Donskej, Hodonínskej a Hargašovej ulici.

„Diviaky sú tento rok oveľa „smelšie“, prechádzajú sa aj po uliciach, najmä v blízkosti nádob na odpadky. Videli sme tu dokonca celú diviačiu rodinu. Vyzerá to, že sú diviaky tento rok premnožené. Rozhodne sa ľudí boja menej, než v minulosti,“ dodala Vnenkovská. Miestny úrad plánuje osadenie výstražných tabúľ upozorňujúci na zvýšený výskyt zveri. Poľovníci aplikovali aj prirodzený pachový koncentrát, ktorý pôsobí 8 týždňov.

Diviaky v Karlovej Vsi a Záhorskej Bystrici
Výstraha pred diviakmi sa nachádza na Kráľovej hore v Karlovej Vsi.  Zdroj: Bratislavadeň

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk