Foto: Prϋger-Wallnerova záhrada v Starom Meste je otvorená, pribudnú tu komunitné projekty

Puger Wallnerova záhrada
Foto: Bratislava

Záhrada bude už od tohto víkendu prístupná každý deň, nielen počas víkendov ako doteraz.

Bratislava sprístupnila Prϋger-Wallnerovu záhradu v Starom Meste, plánuje tu vytvoriť komunitné projekty. „Prϋger-Wallnerova záhrada je prírodný areál, pri ktorého revitalizácii sa prihliadalo na zachovanie biotopu mokradí,“ informoval magistrát.

Plánuje tu aj vytvoriť komunitnú záhradu a centrum pre deti, školákov a rôzne školské aj mimoškolské aktivity. Všetky nové prvky by pre verejnosť mali sprístupniť do jesene tohto roka.

Puger Wallnerova záhrada
Foto: Bratislava

Záhrada bude už od tohto víkendu prístupná každý deň, nielen počas víkendov ako doteraz. V mesiacoch október až marec bude otvorená od 8.00 do 18.00, od apríla do septembra sa otváracie hodiny predĺžia do 20.00 hod.

Výnimočný charakter

Napriek tomu, že záhrada je v tesnej blízkosti Horského parku, priestor má iný charakter. „Záhrada je ideálna na komunitné využitie a ponúka možnosti, ktoré Horský park nemá. Našou snahou je vytvoriť tu priestor na oddych, vzdelávanie a komunitný život,“ vysvetlilo mesto.

Otvorením Prϋger-Wallnerovej záhrady sprístupňujeme pre Bratislavčanov 2,5 hektára nového parku. Rozširujeme tak obľúbenú lokalitu Korzo Horský park, kde budú môcť rodiny s deťmi, ale aj športovci, či návštevníci plnohodnotne stráviť celý deň. V areáli záhrady pripravujeme program a aktivity, ktoré budú prepájať ľudí všetkých vekových kategórií,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Projekt revitalizácie záhrady

Mesto začalo rozvíjať projekt revitalizácie záhrady v máji 2020, s podporou Nadácie VÚB. Práce však zabrzdila pandémia.

Puger Wallnerova záhrada
Foto: Bratislava

V prvej fáze sme čistili hrubo zarastený a neprístupný areál. Nasledoval mobiliár, prvky pre zachovanie biodiverzity, vysádzanie nových stromov, kvetinových záhonov, detské ihrisko a komunitná záhrada,“ dodáva mesto.

Ekocentrum či letná čitáreň

Záhrada patriaca k Prügerovej vile mala v minulosti okrem okrasnej aj úžitkovú časť. „Úrodná pôda umožnila prežiť desaťročia mnohým ovocným stromom a kríkom. Aj preto v priestore vznikla komunitná záhrada v spolupráci s organizáciou Národný Trust n.o., v ktorej základy pestovateľských aktivít tvoria zásady prírodného pestovania,“ konštatoval magistrát, ktorý od začiatku júna rekonštruuje domček a skleníky, kde by malo vzniknúť komunitné centrum a ekocentrum či letná čitáreň s expozíciou.

O konečnej podobe skleníkov diskutujeme. V jednom z nich bude priestor na odpočinok v kombinácii s výstavou. V ostatných skleníkoch by mala pribudnúť možnosť pestovať drobné ovocie a zeleninu,“ dodala samospráva.

Projekt Pekné miesta

Bratislavské kultúrne a informačné stredisko v spolupráci s Nadáciou mesta Bratislava, mestskými časťami a mestskými inštitúciami aktuálne pripravujú projekt Pekné miesta, ktorý mapuje zaujímavé verejné priestory a priestranstvá s existujúcim potenciálom pre realizáciu kultúrnych a komunitných podujatí.

V tejto databáze je vedená aj Prϋger-Wallnerova záhrada, kde by mali byť prvé podujatia už v rámci Kultúrneho leta. Záhrada bude tiež súčasťou plánovaného podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad (25. až 27. júna),“ uzavrelo mesto. Viac informácií je dostupných na tejto stránke.

Puger Wallnerova záhrada
Foto: Bratislava

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk