FOTO: Tisíce ľudí sa zúčastnili na zhromaždení Za slušné Slovensko – Predvečer svadby

POCHOD: Predvečer svadby Jána a Martiny
SITA

Zhromaždenie Za slušné Slovensko – Predvečer svadby na Námestí SNP v Bratislave v piatok ukončila slovenská hymna. Zaspievala ju ľudová hudba Muzička. Zhromaždenie organizovali občianska iniciatíva Za slušné Slovensko a iniciatíva študentov Nie je nám to jedno.

Ľudia mali v rukách slovenskú vlajku i transparenty s heslami napríklad Stop!, MÁME BLBÝ SMER alebo Študenti nepoľavia. Z davu, podľa odhadu 25 000 ľudí, sa tiež ozývali heslá „odstúpte!“, „zlodeji!“, „dosť bolo Smeru!“ alebo „všetci so basy!“ Organizátori na konci akcie povedali, že v sobotu 5. mája bude v obci Gregorovce (okr. Prešov) koncert na počesť zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ich pamiatku si uctia umelci v deň, keď mala mať dvojica svadbu. Organizátori na záver ľuďom poďakovali za účasť a vyzvali ich, aby sa po skončení zhromaždenia slušne rozišli a nikde inde nepochodovali. Ľudia na záver kričali „vydržíme!“ Davu tiež organizátori pripomenuli, aby svojím podpisom podporili referendum o predčasných voľbách. Spomenuli tiež, že spolu sa majú Slováci rozprávať o tom, aké chceme Slovensko mať a ako to spoločne docieliť.

Hrali Sarajevo

Počas piatkového zhromaždenia zaznelo, že od smrti mladých ľudí ubehlo deväť týždňov a v sobotu 5. mája mali mať Ján Kuciak a Martina Kušnírová svadbu. Na Námestí SNP zaznela aj pieseň Sarajevo od Jaromíra Nohavicu. Práve túto pieseň mali hrať na svadbe Jána a Martiny. Organizátori pripomenuli, že tancovať na ňu budú v nebi a veria, že ju počujú. Medzi ľudí prišla aj umelkyňa Dorota Nvotová, ktorá spievala pieseň Milana Lasicu s názvom Do batôžka. Na zhromaždenie prišli aj slovenskí herci Táňa Pauhofová, František Kovár, Zuzana Kronerová a ďalší.

Odkaz riaditeľovi RTVS

Organizátori sa na pódiu prihovorili aj riaditeľovi RTVS Jaroslavovi Rezníkovi. Odkázali mu, že RTVS nepatrí len jemu, ale všetkým občanom. „Sme radi, že za kolegov z RTVS sa postavili ďalší novinári zo slovenských médií.“ Pred dav prišiel aj šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný, ktorý prečítal text listu, ktorý novinári adresujú generálnemu riaditeľovi RTVS. Počas jeho čítania textu sa ozývali z davu heslá „Rezník fuj!“ alebo „ďakujeme!“ Vystúpila aj šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová. Po jej príhovore dav kričal „my sme s vami!“

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk