História výstavby Ružinova a Ostredkov nie je čiernobiela

Planetka ostredky ruzinov historia.jpg
Jerguš Radačovský

Vo štvrtok 30. novembra sa v reštaurácii Planetka uskutočnila prezentácia projektu stálej expozície histórie Ružinova a Ostredkov. Obdobie z čias výstavby sídliska priblížili aj pamätníci, ktorí sa na realizácii týchto projektov podieľali.

Organizátori expozíciu poňali ako pripomienku na to, že svet okolo nás netreba vnímať čiernobielo, aby sme sa vedeli aj poučiť z minulosti a neopakovali staré chyby. Históriu výstavby sídliska pripomína niekoľko pamätných tabúľ.

Planetka v budove z Akcie Z

Zaujímavou históriou si prešla budova, v ktorej sa v súčasnosti nachádza reštaurácia Planetka. Táto stavba bola jednou z desiatich v Ružinove, ktoré postavili pomocou Akcie Z. O stavbu budovy sa teda postarali dobrovoľníci a mala slúžiť ako občianska vybavenosť. Kolaudácia prebehla v roku 1976 a do roku 1989 ju využíval Národný front. Po tomto roku však ostala v zdevastovanom stave.

„Budova bola oplášťovaná sklom, ale bez oplotenia, bez výsadby. Vyslovene ako zanedbaná budova. My starší si pamätáme, že sa tu robili prvé diskotéky v Bratislave, na ktoré sme aj chodili,“ opisoval využitie známej budovy Ostredkov Vladimír Sirotka starší.

Planetka popis podujatie.jpg
Jeden z plagátov, ktorý sa venuje budove, v ktorej sa v súčasnosti nachádza reštaurácia Planetka.

Následne budova slúžila ako prevádzkareň. Bola pomerne veľká, obsahovala dopravné stredisko, záhradu, stavebniny, dopravno-výpočtové stredisko, nábytkársku predajňu a ďalšie. Vznikol tam prvý inkubátor služieb malých podnikateľov.

„Tieto priestory sa ponúkali začínajúcim podnikateľom. Keď sa osamostatnili, mohli odísť a získavať ďalšie skúsenosti. Neskôr sme tu začali robiť kurzy pre nezamestnaných. Prvou fázou prešlo približne 9 500 žien, najčastejšie po materskej dovolenke. Bol to prvý väčší projekt v okrese Bratislava II a v roku 1994 sa presunul do Kazachstanu,“ pokračoval Sirotka.

V roku 1994 sa budova dostala do rúk iniciatívy Vladimíra Sirotku a o rok na to sa začala kompletná prestavba. „Musela sa urobiť celá kanalizácia, strecha, vodoinštalácia, elektroinštalácia. Chvíľami sa zdalo, že mohlo byť lepšie to zvaliť a urobiť nové. Stromy, ktoré sú teraz vysoké, sme vtedy sadili. Niektoré nám dokonca na Vianoce ukradli, tak sme museli sadiť nové. Celý areál sa postupne zveľaďoval,“ dodal Sirotka, ktorý bol v Ružinove poslancom tri volebné obdobia.

Planetka podujatie sirotka.jpg
Vladimír Sirotka starší pri prednáške o histórii budovy.

Po čase sa zanietenci opäť rozhodli vrátiť tejto časti činnosť, ktorá jej navráti tvár. Začali sa tam organizovať podujatia pre rodiny s deťmi. Okrem nich v parku vybudovali aj verejné fitness centrum, ktoré obyvatelia Ružinova pravidelne využívajú.

Stavba sídliska s viacerými problémami

Šéfom podzemných stavieb, ktorý priamo dozeral na stavbu sídliska, bol pán inžinier Štofko. Na podujatí opísal proces tejto výstavby: „V päťdesiatych rokoch prišli nové technológie. Prevzal sa ruský konštrukčný systém celomontovaných budov. Ja som mal to šťastie, že som bol v piatom ročníku a bol som súčasťou výstavby prvého domu, ktorý sa postavil na Kmeťovom námestí. Potom sa začalo stavať aj inde a tieto stavby postupne nazývali panelové sídliská.“

Prvotné stavby boli však veľmi jednoduché a často im niečo chýbalo. Oblasť za Starým Ružinovom bola zložená zo štrkovísk a jám. Na území ružinovskej nemocnice boli bulharské záhrady.

„Výstavba Ružinova sa prvýkrát vo väčšom pripravovala aj územným plánom. Magistrát si však chcel zjednodušiť niektoré veci. Problémom bola aj jednoduchosť materiálov. Bol som prvý ročník, ktorý nasadili rovno na novú technológiu. Tento systém bol núdzový v Anglicku a Francúzsku, u nás sa to bralo ako normálna výstavba,“ pokračoval.

Historia ruzinov inziinier.jpg
Foto: Jerguš Radačovský

Investori chceli za málo peňazí stavať veľké panelové domy a často ich kroky nedávali zmysel. Napríklad zamietli návrh pre dodávku lepších okien z Brna. „Vývoj išiel pomalšie, ako bola potreba. Nič nebolo vyskúšané. Obeťou tohto systému bol Štrkovec, na Ostredkoch to už bolo mierne lepšie,“ uviedol.

Niektoré veci sa však dali obísť. „Občas sa stalo, že sme mali možnosť do vykonávacieho projektu vložiť nejakú drobnosť, čo si investori nevšimli. Ja ako vedúci stavebnej kancelárie som nejaké zmeny urobil. Zväčšil som hrúbku fasády o dva centimetre. Rámy som nechal vylúčiť a stúpla tepelná izolácia. Ostredky nemajú ani pivničné priestory, čo prinieslo niektoré výhody,“ dodal.

Historia ruzinov podujatie1965.jpg
Foto: Jerguš Radačovský
Podujatie ruzinov historia 1965.jpg
Foto: Jerguš Radačovský
Historia ruzinov podujatie1972.jpg
Foto: Jerguš Radačovský
Podujatie historia ruzinov 1972.jpg
Foto: Jerguš Radačovský

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk