Tieto dni pripravuje múzeum videoprezentácie súčasných výstav.
Historické múzeum sprístupňuje postupne svoje aktuálne výstavy a zbierkové predmety širokej verejnosti online. Reaguje tak na aktuálnu situáciu a snaží sa poskytnúť pomocnú ruku učiteľom, rodičom ale aj spríjemniť dni v karanténe priaznivcom histórie.
Turistom vo vlastnom meste alebo Spoznaj svoje mesto online
Súčasným heslom múzea je #muzeumkvamdomov, pod ktorým zverejňuje predmety aktuálnych výstav online spolu s ich príbehom. Ďalšími zbierkovými predmetmi pripomína aj aktuálne výročia. Agentúru SITA o tom informovala vedúca oddelenia prezentácie Andrea Litváková.
Tieto dni pripravuje múzeum videoprezentácie súčasných výstav. Ako prvá je prezentovaná expozícia Dejiny Slovenska, časť o stredoveku. Postupne budú sprístupnené výstavy N89 – Cesta k slobode alebo Kelti z Bratislavy.
Špeciálne videoprezentácie
„Najvýznamnejšie predmety expozície Dejiny Slovenska sprístupnilo múzeum špeciálnymi videami určenými (nielen) pre nepočujúcich. Na viac ako 20 videách sa ‚návštevníci‘ múzea dozvedia napríklad o zápone opaska s keltským portrétom, vzácnom medailóne Faustíny, manželky cisára Marka Aurélia, zlatom náramku zo Zohora alebo neskorogotickom oltáre z Palúdzky,“ priblížila Litváková.
Ako ďalej uviedla, pre najmladších pripravilo múzeum Obrazovú abecedu. Prostredníctvom obrazov z múzejných zbierok sa môžu tí najmenší učiť hravou formou písmená.
„Pre menšie deti múzeum pripravuje audio rozprávky inšpirované skutočnými príbehmi, ktoré poznáme z písomných prameňov o uhorských panovníkoch. Sú narozprávané detským hlasom a budú hovoriť o kráľoch z jednotlivých rodov,“ poznamenala vedúca oddelenia prezentácie.
Pracovné listy a podklady
Pre žiakov a učiteľov základných a stredných škôl zverejnilo múzeum podklady z múzejnej pedagogiky – pracovné listy a metodiky vzdelávacích programov. Na webe sú i podklady zo starších výstav, ktoré sú stále aktuálne vo vzdelávacom procese.
Vzdelávacie programy nadväzujú na učebné osnovy škôl a sú pripravované múzejnými pedagógmi v spolupráci s učiteľmi škôl ako aj s pracovníkmi Metodicko-pedagogického centra a Štátneho pedagogického ústavu. Sú určené predovšetkým k predmetom dejepis, vlastiveda, dejiny umenia a náuka o spoločnosti.
Bratislavské mestské časti zverejnili termíny zápisov detí do materských a základných škôl. Všetko prebehne elektronicky a bez prítomnosti detí
Na online príspevkoch SNM – Historického múzea sa podieľajú odborní pracovníci múzea z oblasti histórie, etnografie, dejín umenia i numizmatiky. SNM-Historické múzeum tak možno navštíviť online na facebookovej stránke tu a na kanáli youtube. Materiály vzdelávacích programov sú na stránke múzea a blog SNM tu.
Bratislavský hrad, ktorý je v správe Národnej rady SR a je i sídlom SNM – Historického múzea sa zapojil tiež do výzvy poďakovať zdravotníkom, hasičom, policajtom, pracovníkom v službách a i. projekciou „Ďakujeme“ na čelnú fasádu hradu.