Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenske narodne muzeum historicke hrad bratislava snm.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, www.snm.sk
3. apríla 2020 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Historické múzeum tiež sprístupňuje svoje výstavy a zbierkové predmety online

Tieto dni pripravuje múzeum videoprezentácie súčasných výstav.

Historické múzeum sprístupňuje postupne svoje aktuálne výstavy a zbierkové predmety širokej verejnosti online. Reaguje tak na aktuálnu situáciu a snaží sa poskytnúť pomocnú ruku učiteľom, rodičom ale aj spríjemniť dni v karanténe priaznivcom histórie.

Súčasným heslom múzea je #muzeumkvamdomov, pod ktorým zverejňuje predmety aktuálnych výstav online spolu s ich príbehom. Ďalšími zbierkovými predmetmi pripomína aj aktuálne výročia. Agentúru SITA o tom informovala vedúca oddelenia prezentácie Andrea Litváková.

Tieto dni pripravuje múzeum videoprezentácie súčasných výstav. Ako prvá je prezentovaná expozícia Dejiny Slovenska, časť o stredoveku. Postupne budú sprístupnené výstavy N89 – Cesta k slobode alebo Kelti z Bratislavy.

Špeciálne videoprezentácie

Najvýznamnejšie predmety expozície Dejiny Slovenska sprístupnilo múzeum špeciálnymi videami určenými (nielen) pre nepočujúcich. Na viac ako 20 videách sa ‚návštevníci‘ múzea dozvedia napríklad o zápone opaska s keltským portrétom, vzácnom medailóne Faustíny, manželky cisára Marka Aurélia, zlatom náramku zo Zohora alebo neskorogotickom oltáre z Palúdzky,“ priblížila Litváková.

Ako ďalej uviedla, pre najmladších pripravilo múzeum Obrazovú abecedu. Prostredníctvom obrazov z múzejných zbierok sa môžu tí najmenší učiť hravou formou písmená.

Pre menšie deti múzeum pripravuje audio rozprávky inšpirované skutočnými príbehmi, ktoré poznáme z písomných prameňov o uhorských panovníkoch. Sú narozprávané detským hlasom a budú hovoriť o kráľoch z jednotlivých rodov,“ poznamenala vedúca oddelenia prezentácie.

Pracovné listy a podklady

Pre žiakov a učiteľov základných a stredných škôl zverejnilo múzeum podklady z múzejnej pedagogiky – pracovné listy a metodiky vzdelávacích programov. Na webe sú i podklady zo starších výstav, ktoré sú stále aktuálne vo vzdelávacom procese.

Vzdelávacie programy nadväzujú na učebné osnovy škôl a sú pripravované múzejnými pedagógmi v spolupráci s učiteľmi škôl ako aj s pracovníkmi Metodicko-pedagogického centra a Štátneho pedagogického ústavu. Sú určené predovšetkým k predmetom dejepis, vlastiveda, dejiny umenia a náuka o spoločnosti.

Na online príspevkoch SNM – Historického múzea sa podieľajú odborní pracovníci múzea z oblasti histórie, etnografie, dejín umenia i numizmatiky. SNM-Historické múzeum tak možno navštíviť online na facebookovej stránke tu a na kanáli youtube. Materiály vzdelávacích programov sú na stránke múzea a blog SNM tu.

Bratislavský hrad, ktorý je v správe Národnej rady SR a je i sídlom SNM – Historického múzea sa zapojil tiež do výzvy poďakovať zdravotníkom, hasičom, policajtom, pracovníkom v službách a i. projekciou „Ďakujeme“ na čelnú fasádu hradu.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X