Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Štátny smútok, hrad, vlajka na pol žrde
ilustračné: SITA
25. októbra 2018 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDeň.skSITA Diskusia()

Hlavné mesto funguje v porovnaní s menšími mestami v iných rámcoch, tvrdí magistrát

V rebríčku transparentnosti je hlavné mesto na 42. mieste, svoju pozíciu si pohoršilo.

Bratislava ako hlavné mesto funguje v porovnaní s menšími mestami v iných rámcoch a procesoch, reagovala hovorkyňa mesta Zuzana Onufer na aktuálny rebríček transparentnosti slovenských miest.

Bratislava sa umiestnila na 42. mieste, čím si svoju pozíciu oproti predchádzajúcemu obdobiu pohoršilo. „Mesto má svoj vlastný zákon a štatút, o kompetencie sa delí so sedemnástimi mestskými časťami,“ poznamenala.

Hlavné mesto bolo v rebríčku transparentnosti v roku 2016 na 17. mieste, v súčasnosti si teda pohoršilo o 25 miest. Vyplýva to z aktuálneho rebríčka transparentnosti miest, ktorý už po piatykrát zostavila mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS).

V celkovom hodnotení má hlavné mesto 59 percent, priemer pre mestá je 57 percent. „Nie je korektné porovnávať napríklad rýchlosť zverejnenia zápisníc z rokovania mestského zastupiteľstva alebo úroveň detailov z verejného obstarávania so samosprávami s podstatne menším počtom obyvateľov,“ pokračuje Onufer s tým, že pre migráciu obsahu webovej stránky počas tohto roka sa mohlo stať, že niektoré údaje neboli v čase hodnotenia na stránke viditeľné. Postupne tam však podľa hovorkyne boli a stále ich dopĺňajú.

Magistrát vo svojom stanovisku pre agentúru SITA uvádza, že otvorenosť a transparentnosť úradu a jeho približovanie občanom sa za súčasného vedenia kontinuálne zvyšuje. Ako príklad uvádzajú, že v tomto volebnom období mesto spustilo aplikáciu na online sledovanie stavu podania žiadostí o vydanie záväzného stanoviska k investičnej činnosti. Patrí sem podľa nich aj aplikácia Interaktívny rozpočet na vizualizáciu príjmov a výdavkov rozpočtu mesta i viac než 110 elektronických služieb pre občanov.

Z jedenástich zložiek hodnotenia získala Bratislava najviac percent v zložke Územné plánovanie a stavebný úrad, čo je 89 percent. Na druhom mieste má hlavné mesto Prístup k informáciám, získalo zaň 86 percent. Trojicu uzatvára zložka Dotácie a granty so 79 percentami. Najmenej percent (29) má kategória Obecné podniky a organizácie, zložky Predaj a prenájom majetku (38 percent) a Účasť verejnosti na rozhodovaní (40 percent). Z celkového počtu jedenásť sa pod priemerom všetkých samospráv umiestnili tri zložky. Okrem Obecných podnikov a organizácií sú to kategórie Rozpočet a zmluvy a Účasť verejnosti na rozhodovaní. Aj v roku 2016 získala Bratislava najviac percent v zložke Územné plánovanie a stavebný úrad, pred dvoma rokmi to však bolo 100 percent. Najmenej, 37 percent, dostalo vtedy hlavné mesto v zložke Predaj a prenájom majetku.

Pozíciu najtransparentnejšieho mesta obhájil tento rok Vranov nad Topľou. Samosprávy si najviac polepšili v oblasti videozáznamov z mestských zastupiteľstiev, ktoré už zverejňuje 65 zo 100 najväčších samospráv. Mierne zhoršenie nastalo v oblasti dotácií a grantov, kde až približne 70 percent miest a mestských častí nezverejňuje informácie. Mimovládka TIS merala transparentnosť pomocou 105 indikátorov v 11 oblastiach. Vychádzala pritom z piatich rôznych zdrojov, z webových stránok miest, cez zaslaný dotazník, až po údaje o súťažiach z Elektronického kontraktačného systému.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X