Holuby žijúce na sídliskách trápia Bratislavčanov, trusom znečisťujú priestranstvá a môžu roznášať choroby

holuby
Foto: ilustračné, Gettyimages

Holuby sú súčasťou Bratislavy roky, no sú premnožené a okrem verejných priestranstiev značkujú aj balkóny obyvateľov, autá či ich iný majetok.

Na sídliskách žijú rôzne hlodavce, túlavé mačky, psy či vtáky. Hádam najrozšírenejším druhom vtáctva v slovenských mestách sú práve holuby.

Ak máte šťastie, tak sa k vám holuby na balkón či pod strechu paneláku nenasťahujú a netrápi vás špina z holubieho trusu. Holuby však nezanechávajú za sebou iba znečistené budovy, ale taktiež môžu prenášať rôzne choroby.

Holuby na nepoužívanom balkóne

Problematiku prítomnosti holubov otvorila istá Petržalčanka, ktorá adresovala podnet Miestnemu úradu v Petržalke. Býva na Kopčianskej ulici a jej susedovi sa na nepoužívanom balkóne usadili holuby.

„Máme nonstop problém, snažia sa hniezdiť aj na našom balkóne. Po týždni sme prišli z dovolenky a celý balkón bol plný výkalov, sadajú nám na parapety,“ píše v podnete obyvateľka.

Mestská časť na Facebooku vysvetlila, že nemá zákonnú právomoc vstúpiť do bytu vlastníka a situáciu riešiť, musí pomôcť správca bytového domu.

Ako vysvetlila odborníčka Alžbeta Darolová z Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied, holuby si pri výbere balkóna, na ktorom chcú hniezdiť, všímajú pohyb ľudí. Ak sú balkóny využívané málo, je vyššia pravdepodobnosť, že sa tam nasťahujú holuby.

Rady na zvládnutie holubov

Prinášame niekoľko rád, ktoré môžu pomôcť eliminovať prítomnosť holubov na balkónoch či v blízkosti vášho domu. Odporúča sa umiestniť siete do otvorov balkónov a uzatvoriť rôzne otvory a diery, aby sa predišlo hniezdeniu holubov.

Holuby láka potrava a preto by ste ich nemali kŕmiť. Ak máte niekde v exteriéri či na balkóne potravu, skryte ju alebo zamedzte k nej prístup vtákom.

Holubom sa pozdávajú taktiež staré kvetináče a radšej ich odstráňte. Niektorí ľudia využívajú na odstrašenie vtákov prúžky z alobalu alebo plechov, ktoré visia na špagáte.

S odstránením trusu vám vie pomôcť profesionálna firma, no viete si miesta vyčistiť i svojpomocne. Nezabúdajte, že holubí trus je plný baktérií a parazitov, preto čistite v rukaviciach a odporúča sa mať nasadené aj rúško. Použité pomôcky po dezinfekcii zlikvidujte.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk